Olbrzymi księżycowy meteoryt trafił na aukcję. Cena? 2 miliony dolarów

Do oferty domu aukcyjnego Christie's trafił największy dostępny na publicznym rynku i piąty największy w ogóle księżycowy kamień. Waży ponad 13 kg i kosztuje 2 miliony dolarów. Znaleziono go trzy lata temu.

Brytyjski dom aukcyjny Christie's wystawił księżycowy meteoryt o oznaczeniu NWA 12691. Skała trafiła na Ziemię setki lub tysiące lat temu, zapewne w wyniku uderzenia asteroidy lub komety w powierzchnię Księżyca. Kamień znaleziono w styczniu 2017 roku na zachodzie Sahary, przy granicy Algierii i Mauretanii, informuje Forbes. Waży 13,5 kg i jest to piąty największy kawałek Księżyca na naszym globie, większy niż te przywiezione podczas misji Apollo na przełomie lat 60. i 70. 

Księżycowy meteoryt NWA 12691 można kupić na prywatnej aukcji za 2 mln dolarów. Dom aukcyjny Christie's sprzedał już kilka takich meteorytów, ale nigdy do oferty nie trafił tak duży obiekt. Oprócz kolekcjonerskiej wartości, księżycowe kamienie wykorzystywane są do badań. W związku z planami NASA dotyczącymi lądowania na Księżycu 2024 roku i jego kolonizacji  poszukiwane są sposoby wykorzystania surowców Srebrnego Globu, by ograniczyć ich transport z Ziemi. Księżycowy pył (regolit) być może zostanie wykorzystany do budowy baz na powierzchni naszego naturalnego satelity. 

Zobacz wideo Gordon Wasilewski, kosmiczny górnik: Z „księżycowego pyłu” można budować infrastrukturę na satelicie Ziemi

Księżycowy meteoryt to rzadkość 

James Hyslop, dyrektor nauki i historii naturalnej w Christie's stwierdził, że obecnie cały ziemski zapas księżycowych skał zmieściłby się w małym samochodzie. Na świecie jest tylko około tony tego materiału, z czego 400 kg sprowadzili astronauci z misji Apollo, a pozostałe 650 kg znaleziono na Ziemi. 

Mimo że, jak widać, meteoryty to duża rzadkość na Ziemi, ich cena nawet nie zbliża się do diamentów. W styczniu firma Louis Vuitton kupiła 1758-karatowy diament, którego wartość wyceniono na około 50 mln dolarów. 

Więcej o: