Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wróciła nad polskie niebo. Kiedy i jak możemy obserwować ISS?

Bartłomiej Pawlak
Po dłuższej nieobecności, na polskie niebo powróciła Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Ten zamieszkiwany przez astronautów satelita Ziemi jest teraz świetnie widoczny, bo silnie odbija światło płytko schowanego pod horyzontem Słońca. Kiedy spodziewać się przelotów ISS i jak obserwować stację kosmiczną?
Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy sztuczny satelita Ziemi, który od 20 lat jest stałym domem dla astronautów. ISS obiega naszą planetę na niskiej orbicie, trochę ponad 400 km nad naszymi głowami. Jeden taki obieg zajmuje jej nieco ponad 1,5 godziny, co przelicza się na niespełna 16 okrążeń na każde 24 godziny. Od początku trwania misji, ISS okrążyła Błękitną Planetę ponad 120 tysięcy razy. 

ISS widoczna z Polski

Sporo osób nie wie jednak, że stację kosmiczną można zobaczyć z Ziemi, również z Polski. ISS jest na tyle duża, że świetnie widać ją gołym okiem. Oczywiście tylko wtedy, gdy akurat przelatuje niedaleko. Ostatnio przez długi czas nie było szans na dostrzeżenie stacji z terenu Polski, ale właśnie się to zmieniło.

Od kilkunastu dni ISS gości na polskim niebie, a każdej nocy mamy okazję zobaczyć dwa lub trzy przeloty. W piątek pierwszy miał miejsce zaledwie godzinę po zachodzie Słońca, gdy niebo było jeszcze stosunkowo jasne. ISS była widoczna przez 6,5 minuty, a podczas drugiego przelotu (półtorej godziny później) przez niespełna 5 minut. 

W sobotę możemy spodziewać się dwóch kolejnych przelotów. ISS po raz pierwszy będzie widoczna między 22:21 a 22:27. Osiągnie wtedy jasność ok. -3,5 magnitudo. Drugi przelot będzie miał miejsce między 23:58 a północą, ale stacja będzie już nieco ciemniejsza. W niedzielę spodziewane są dwie kolejne okazje na zobaczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojawi się ona o 21:33 i przestanie być widoczna o 21:40. Drugi krótszy przelot będzie miał miejsce między 23:11 a 23:14. Czasy te wyliczone są dla okolic Warszawy, jednak w pozostałych częściach Polski ISS powinna pojawiać się i znikać w podobnym czasie.

Międzynarodowa Stacja KosmicznaMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna fot. NASA / domena publiczna

Jak obserwować ISS?

Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie da się pomylić z niczym innym. To obiekt jaśniejszy od gwiazd, który jasnością przypomina nieco Wenus, jednak bardzo szybko przesuwa się po nieboskłonie. Zazwyczaj pojawia się ok. 10 stopni nad zachodnim horyzontem i ciągu kilku minut przemyka przez całe niebo gasnąc na wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu stopni po drugiej stronie nieboskłonu.

ISS jest obiektem, który zdecydowanie najlepiej obserwuje się gołym okiem. Świetnie wychodzi też na zdjęcia na długim czasie naświetlania. Na fotografiach naświetlanych przez kilkadziesiąt sekund lub nawet kilka minut możemy liczyć na długi jasny ślad zakreślony przez ISS. Najlepiej oczywiście skorzystać z szerokiego obiektywu.

Więcej o:
Komentarze (43)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wróciła nad polskie niebo. Jak i kiedy możemy obserwować ISS?
Zaloguj się
 • totus.tytus

  Oceniono 34 razy 24

  Polski wkład w tę stację międzynarodową to zapewne ksiądz kapelan pokładowy, kaplica pokładowa pod wezwaniem JP2 Pierwszego Kosmonauty i Matki Boskiej Galaktycznej, oraz duszpasterstwo astronautów (ordynariat kosmiczny), oczywiście na etatach państwowych z prawem do emerytury. Kosmicznej zresztą jak cała reszta.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 11

  PZPR miało już swojego kosmonautę. A dziw że PiS nie ma swojego kandydata do nieba,
  choć równocześnie dzisiaj tyle ludzi wylatuje...z pracy

 • kwiatpatologii

  Oceniono 9 razy 5

  "Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wróciła nad polskie niebo"
  Kolejny dowód na sukces rządu PiS.
  I co teraz POwiecie, hejterzy?

 • tinia_56

  Oceniono 4 razy 4

  no i już jesteśmy potęgą kosmiczną mamy przecież pełnomocnika do spraw kosmosu i mamy na niebie stację kosmiczną wprawdzie nie naszą ale nad nami.

 • tomek62

  Oceniono 5 razy 3

  PROSZE WSTAWIC DO GOOGLE TO ZDANIE ponizej i kliknac - szukaj , a potem jeszcze raz kliknac na adres URL ktory sie pojawi i to wszystko

  """ Live Space Station Tracking Map """

 • tomek62

  Oceniono 4 razy 2

  Katastrofalne skutki dla dalszego postepu cywilizacyjnego (wlasnej produkcji) nalezy oczekiwac juz w niedalekiej przyszlosci z Kosmosu, SpaceX chce do 40.000 Satellituf wyslac na Orbite. Juz dzisiaj ISS musi wymijac resztki kosmicznego zlomu. zeby nie doszlo do kolizji

  www.ingenieur.de/technik/fachbereiche/raumfahrt/starlink-warum-die-spacex-satelliten-zu-einer-katastrophe-fuehren-koennten/

  W ciszy setki tysięcy obiektów pędzą w kierunku potencjalnej katastrofy. Pomysł jest przerażający. Ponieważ liczba obiektów na orbitach wokół Ziemi rośnie, prędzej czy później może nastąpić śmiertelna reakcja łańcuchowa: satelity zderzają się z innymi obiektami i są rozrywane na kawałki, które z kolei stają się niebezpiecznymi pociskami na orbicie.

 • barakuda62

  Oceniono 1 raz 1

  To jest najlepsza strona śledzenie:
  ht*tps://ww*w.heavens-above.com/
  (usuń *)

 • aerofan

  Oceniono 3 razy 1

  Mogliście dać tego newsa kilka dni temu, jak były bezchmurne nowe. Teraz sobie w buty wsadźcie.

 • cheshire

  0

  czy musicie podawać teksty kilkudniowe? Przecież to już nieaktualne? Admin tego portalu to pierwszy kandydat na bezrobocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX