Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wróciła nad polskie niebo. Kiedy i jak możemy obserwować ISS?

Bartłomiej Pawlak
Po dłuższej nieobecności, na polskie niebo powróciła Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Ten zamieszkiwany przez astronautów satelita Ziemi jest teraz świetnie widoczny, bo silnie odbija światło płytko schowanego pod horyzontem Słońca. Kiedy spodziewać się przelotów ISS i jak obserwować stację kosmiczną?
Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy sztuczny satelita Ziemi, który od 20 lat jest stałym domem dla astronautów. ISS obiega naszą planetę na niskiej orbicie, trochę ponad 400 km nad naszymi głowami. Jeden taki obieg zajmuje jej nieco ponad 1,5 godziny, co przelicza się na niespełna 16 okrążeń na każde 24 godziny. Od początku trwania misji, ISS okrążyła Błękitną Planetę ponad 120 tysięcy razy. 

ISS widoczna z Polski

Sporo osób nie wie jednak, że stację kosmiczną można zobaczyć z Ziemi, również z Polski. ISS jest na tyle duża, że świetnie widać ją gołym okiem. Oczywiście tylko wtedy, gdy akurat przelatuje niedaleko. Ostatnio przez długi czas nie było szans na dostrzeżenie stacji z terenu Polski, ale właśnie się to zmieniło.

Od kilkunastu dni ISS gości na polskim niebie, a każdej nocy mamy okazję zobaczyć dwa lub trzy przeloty. W piątek pierwszy miał miejsce zaledwie godzinę po zachodzie Słońca, gdy niebo było jeszcze stosunkowo jasne. ISS była widoczna przez 6,5 minuty, a podczas drugiego przelotu (półtorej godziny później) przez niespełna 5 minut. 

W sobotę możemy spodziewać się dwóch kolejnych przelotów. ISS po raz pierwszy będzie widoczna między 22:21 a 22:27. Osiągnie wtedy jasność ok. -3,5 magnitudo. Drugi przelot będzie miał miejsce między 23:58 a północą, ale stacja będzie już nieco ciemniejsza. W niedzielę spodziewane są dwie kolejne okazje na zobaczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojawi się ona o 21:33 i przestanie być widoczna o 21:40. Drugi krótszy przelot będzie miał miejsce między 23:11 a 23:14. Czasy te wyliczone są dla okolic Warszawy, jednak w pozostałych częściach Polski ISS powinna pojawiać się i znikać w podobnym czasie.

Międzynarodowa Stacja KosmicznaMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna fot. NASA / domena publiczna

Jak obserwować ISS?

Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie da się pomylić z niczym innym. To obiekt jaśniejszy od gwiazd, który jasnością przypomina nieco Wenus, jednak bardzo szybko przesuwa się po nieboskłonie. Zazwyczaj pojawia się ok. 10 stopni nad zachodnim horyzontem i ciągu kilku minut przemyka przez całe niebo gasnąc na wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu stopni po drugiej stronie nieboskłonu.

ISS jest obiektem, który zdecydowanie najlepiej obserwuje się gołym okiem. Świetnie wychodzi też na zdjęcia na długim czasie naświetlania. Na fotografiach naświetlanych przez kilkadziesiąt sekund lub nawet kilka minut możemy liczyć na długi jasny ślad zakreślony przez ISS. Najlepiej oczywiście skorzystać z szerokiego obiektywu.

Więcej o: