Pełnia Księżyca. W piątek pojawi się truskawkowy księżyc. Kiedy najlepiej ją oglądać?

W piątek 5 czerwca wieczorową porą będziemy mogli obserwować na niebie pełnię "truskawkowego Księżyca". O której najlepiej oglądać to zjawisko? W jakiej części Polski pełnia będzie najbardziej widoczna?

W piątek 5 czerwca będziemy mogli kolejny raz zaobserwować w tym roku pełnię księżyca. To zjawisko występujące w czerwcu określa się mianem pełni "truskawkowego Księżyca" a także "kwiatowego" bądź "różanego" ze względu na to, że zbiega się ona z corocznymi zbiorami truskawek oraz rozkwitem wielu kwiatów. 

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Pełnia "truskawkowego Księżyca" w czerwcu. Kiedy najlepiej będzie widoczna? 

Pełnia "truskawkowego Księżyca" przypada już na najbliższy piątek 5 czerwca. O godz. 19:12 zbiega się ona z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. Zacznie się ono o godz. 19:25. Kumulacja zjawiska odbędzie się o godz. 20:58. Najlepiej widoczne będzie ona w północnej części Polski przy dobrych warunkach atmosferycznych. Prognoza pogody na ten dzień nie jest jednak optymistyczna. Na północy kraju nadawane są deszcze w godzinach wieczornych. Zachmurzenie na niebie jest znacznym utrudnieniem do oglądania pełni. 

Pełnia Księżyca. Na czym polega to zjawisko? Kiedy kolejne w tym roku? 

Pełnia to zjawisko wynikające z ustawienia Księżyca w opozycji do Słońca. Znajduje się on wtedy po przeciwne stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne tych ciał niebieskich różnią się o 180 stopni

Księżyc w fazie pełni znajduje się średnio co miesiąc. W tym roku czeka nas jeszcze siedem pełni w następujących terminach: 5.07, 3.08, 2.09, 1.10, 31.10, 30.11 oraz 30.12. W maju po raz ostatni obserwowaliśmy Superksiężyc, gdyż z racji bliskiego położenia względem Ziemi (do 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy) były one dużo bardziej efektowne. Taką pełnię można było zaobserwować w bieżącym roku zaledwie trzy razy.

Więcej o: