Obrączkowe zaćmienie Słońca już jutro. Gdzie i o której będzie najlepiej widoczne w Polsce?

W niedzielę 21 czerwca będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Najbardziej widoczne będzie ono w Afryce oraz Azji. Zjawisko będzie można dostrzec również w Polsce, ale jego obserwacja nie będzie należeć do najłatwiejszych zadań.

Do zaćmienia słońca dochodzi w momencie, gdy Księżyc znajduje się w jednej linii ze Słońce. Przy odpowiedniej odległości satelita ziemski jest w stanie przykryć tarczę Słońca, zasłaniając ją częściowo bądź w całości. Jutrzejsze zaćmienie będzie najbardziej zauważalne w rejonach Afryki środkowej oraz południowo-zachodniej Azji. W części krajów Księżyc nie zdoła zakryć całej tarczy Słońca, co wywoła efekt tzw. zaćmienia obrączkowego.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienia Słońca. Gdzie będzie je można obserwować w Polsce?

Z racji położenia geograficznego zaćmienie Słońca jest w Polsce zjawiskiem niezwykle rzadkim. Zdarza się ono zaledwie raz na kilka lat. Z tego powodu dzisiejsze wydarzenie będzie tak interesujące, choć jego obserwacja nie będzie łatwa.

Zjawisko będzie najbardziej widoczne w południowo-wschodniej części Polski, w okolicach Bieszczad. Jak podaje profil "Z głową w gwiazdach", najlepsza widoczność ma być w niedzielę 21 czerwca we wsi Bukowiec oraz Beniowa w godzinach od 07:39:04 do 07:52:41. Z racji tego, że cień Księżyca wedrze się zaledwie 35 km w głąb Polski, ekspert określa je mianem zaćmienia brzegowego. 

Niedzielne zaćmienie Słońca będzie można dostrzec tylko przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

Niestety tego rodzaju zaćmienia Słońca będzie niewidoczne gołym okiem. "Na zaćmienie najlepiej zapolować teleskopem wyposażonym w specjalne filtry, najlepiej teleskopem słonecznym z filtrem H-alpha" - czytamy w poście. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie celować teleskopem w stronę Słońca. Może być to niebezpieczne dla sprzętu i wzroku.

Więcej o: