Jak zmieniało się Słońce przez ostatnią dekadę? NASA pokazała to na wideo złożonym z 425 mln zdjęć

NASA świętuje 10-lecie istnienia satelity do obserwacji Słońca SDO. Z tej okazji powstało wideo, które dokumentuje zmiany naszej gwiazdy, które zaszły na niej przez ostatnią dekadę. Film złożony jest z 425 mln zdjęć i trwa nieco ponad godzinę.

10 lat temu rozpoczęła się misja satelity Solar Dynamics Observatory (po polsku Obserwatorium Dynamiki Słońca). Przez tę dekadę SDO nieustannie obserwowało naszą gwiazdę i wykonywało jej zdjęcia co 0,75 sekundy. To pozwoliło na zebranie aż 20 milionów gigabajtów danych, co przekłada się na oszałamiającą liczbę 425 mln zdjęć. 10 rocznica misji NASA okazała się doskonałą okazją na wykorzystanie zebranych danych w inny sposób, niż naukowcy robią to na co dzień.

Zobacz wideo Sonda Parker Solar "dotknęła" Słońca. Misja pozwoliła na 5 nowych odkryć

Słońce na wideo ukazującym 10 lat jego zmian

Wideo, które przygotowało Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda, składa się zdjęć wykonanych przy długości fali 17,1 nanometra. Ta ekstremalna długość fali ultradźwiękowej pozwoliła uchwycić "koronę" Słońca, czyli jego zewnętrzną warstwę atmosferyczną. 10 lat obserwacji przełożyło się na film trwający ponad 61 minut. Każde zdjęcie odpowiada jednej godzinie, a sekunda nagrania zawiera dobowy obraz gwiazdy. Na wideo można zobaczyć niemal cały, trwający 11 lat cykl słoneczny, podczas którego miało miejsce m.in. wiele erupcji. 

 

Te najważniejsze wydarzenia, które można zaobserwować na nagraniu, zostały przez NASA oznaczone w opisie filmu razem z odnośnikami do odpowiedniej minuty. Warto więc wideo włączyć bezpośrednio na YouTube. Niestety, jest kilka momentów, których nie dało się zarejestrować. Czarne ramki pojawiają się w momencie, gdy Ziemia lub Księżyc przecinają przestrzeń między SDO a Słońcem. Dłuższe zaciemnienie jest z kolei wynikiem błędu instrumentów pokładowych satelity z 2016 roku, które udało się rozwiązać po tygodniu.

Więcej o: