Pełnia burzowego Księżyca. Kiedy i gdzie najlepiej ją oglądać?

W pierwszy weekend lipca późną porą będziemy mogli obserwować na niebie pełnię "burzowego Księżyca". O której najlepiej oglądać to zjawisko?

W niedzielę 5 lipca będziemy mogli kolejny raz zaobserwować w tym roku pełnię księżyca. W lipcu to zjawisko określa się mianem pełni "burzowego Księżyca" ze względu na częstą ilość burz występujących w tym okresie. W tradycji słowiańskiej lipcową pełnię nazywano także pełnią "sienną", a w indiańskiej "koźlą". 

Zobacz wideo SLS - nowa wielka rakieta NASA

Pełnia "burzowe Księżyca" w lipcu. Kiedy najlepiej będzie widoczna?

Pełnia "burzowego Księżyca" wypada w tym roku 5 lipca. Nasz satelita będzie już widoczny w sobotę 4 lipca po godz. 22 wraz z zapadnięciem zmierzchu. Do faktycznej pełni Księżyca dojdzie natomiast w niedzielę o godz. 6:44. Będzie to sporym utrudnieniem dla obserwatorów tego zjawiska, gdyż nastąpi to już po wschodzie Słońca. Tym razem, w odróżnieniu od czerwcowej pełni, nie powinny przeszkadzać warunki atmosferyczne, gdyż w najbliższych dniach zachmurzenie będzie stosunkowo niewielkie.

Pełnia zbiegnie się także z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. W Polsce dojdzie do tego w niedzielę o godz. 4:30. Zjawisko najlepiej widoczne będzie w Ameryce Północnej.

Pełnia Księżyca. Na czym polega to zjawisko? Kiedy kolejne w tym roku? 

Pełnia to zjawisko wynikające z ustawienia Księżyca w kontrze do Słońca. Znajduje się on wtedy po przeciwne stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne tych ciał niebieskich różnią się o 180 stopni

Księżyc w fazie pełni znajduje się raz w miesiącu. W tym roku sześć pełni w następujących terminach:  3.08, 2.09, 1.10, 31.10, 30.11 oraz 30.12. Niestety w maju po raz ostatnim w tym roku mogliśmy obserwować Księżyc. W czasie tamtych pełni znajduje się on bliżej względem ziemi przez co zjawisko jest dużo bardziej efektowne. 

Więcej o: