Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) składa się z szesnastu modułów, w których mieści się sześciu astronautów. Okrążenie Ziemi zajmuje jej około 1,5 godziny. W czasie lipcowych nocy i poranków stacja będzie widoczna gołym okiem na polskim niebie.
ISS pojawia się na niebie w postaci jasnego punktu, którego nie można pomylić z samolotem ani gwiazdami. Stacja kosmiczna jest o wiele jaśniejsza oraz przemieszcza się szybkim, jednostajnym ruchem. Każdy, kto postanowi przyjrzeć się przelotowi stacji, nie musi zaopatrywać się w żaden specjalistyczny sprzęt.
Tak jak w przypadku wszystkich obserwacji astronomicznych, ważnym czynnikiem będzie pogoda. Dostrzeżenie stacji będzie niemożliwe, jeśli na niebie pojawi się duże zachmurzenie. Idealnymi warunkami do obserwacji jest zatem bezchmurne i czyste niebo.
Godziny przelotu ISS mogą się różnić w zależności od miejsca obserwacji. Dokładną godzinę dla swojej miejscowości można sprawdzić na stronie internetowej Heavens-Above. Poniżej prezentujemy godziny przelotu ISS w ciągu najbliższych dni dla Warszawy.
16 lipca:
17 lipca:
18 lipca:
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest największym sztucznym satelitą Ziemi. Powstała w 1998 r., a pierwsi astronauci zamieszkali na niej już dwa lata później. Satelita okrąża Ziemię około 16 razy w ciągu jednego dnia. Od początku swojej misji stacja wykonał ponad 120 tys. okrążeń planety.
Na pokład stacji astronautów zabierają rosyjskie statki Sojuz i Progress. Wszystko zmieniło się jednak w 2020 r., kiedy dwóch astronautów na stację zabrała rakieta Crew Dragon należąca do prywatnej firmy Elona Muska, SpaceX.