Słońce nigdy nie zostało sfotografowane z tak bliska. NASA udostępniła zdjęcia z Solar Orbiter

NASA udostępniła pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę Solar Orbiter. Ta swoją misję rozpoczęła niedawno - w lutym 2020 roku. Zdjęcia zrobione przez Solar Orbiter są wykonane z najmniejszej odległości, z jakiej kiedykolwiek zdołano uchwycić Słońce.

Solar Orbiter to nowa sonda do obserwacji Słońca zbudowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w ścisłej współpracy z NASA. Nie jest jedyna, bo od dziesięciu lat wokół naszej gwiazdy krąży m.in. satelita Solar Dynamics Observatory. Z okazji dekady obserwacji Słońca, NASA zmontowała wideo, które pokazuje, jak się ono zmieniało przez ten czas.

Zobacz wideo Sonda Parker Solar "dotknęła" Słońca. Misja pozwoliła na 5 nowych odkryć

Teraz mamy okazję, by przyjrzeć się Słońcu lepiej niż kiedykolwiek w historii. Wszystko dzięki wspomnianej sondzie Solar Orbiter, która w lutym została wyniesiona w kosmos. Udało jej się po raz pierwszy okrążyć Słońce i wykonać zdjęcia naszej gwiazdy ledwie kilka miesięcy po starcie misji. Jak mówią naukowcy z NASA, nawet oni nie spodziewali się wyników tak szybko. Obserwacje mają pozwolić im na stworzenie lepszych modeli naszej gwiazdy i jej atmosfery. Te z kolei można wykorzystać do zbadania wpływu Słońca na pogodę na Ziemi, co w przyszłości pomoże w stworzeniu dokładniejszej prognozy pogody. 

Słońce uchwycone przez NASA z najbliższej odległości w historii

Tak dokładna obserwacja jest możliwa dzięki zdjęciom wykonanym z odległości mniejszej niż kiedykolwiek wcześniej. NASA pokazała kilka różnych ujęć, wykonanych innymi technikami. W pierwszej kolejności możemy przyjrzeć się zewnętrznej atmosferze, czyli koronie Słońca

Zdjęcie korony Słońca z sondy Solar OrbiterZdjęcie korony Słońca z sondy Solar Orbiter fot. NASA

Przygotowano także serię zdjęć, na których strzałkami wskazane są ogniska energii, których natury naukowcy nie potrafią do końca wytłumaczyć. Mogą być to nanoflary, czyli minieksplozje zwiększające temperaturę korony słonecznej, która jest aż 300 razy gorętsza niż powierzchnia naszej gwiazdy.

Campfires na SłońcuCampfires na Słońcu fot. Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

Kolejne zdjęcia prezentują tak zwane światło zodiakalne, czyli światło słoneczne odbijane w międzyplanetarnym pyle. Jest ono na tyle słabe w porównaniu do światła słonecznego, że to drugie trzeba było zredukować do jednej bilonowej oryginalnej jasności. Jest to jasna poświata z prawej strony zdjęcia rozchodząca się do jego centrum. 

Światło zodiakalne na zdjęciach z Solar OrbiterŚwiatło zodiakalne na zdjęciach z Solar Orbiter fot. Solar Orbiter/SoloHI team (ESA & NASA), NRL

Ostatnie zdjęcia, to różne ujęcia wykonane przez instrument mierzący pole magnetyczne, które emituje Słońce. Te samo urządzenie, heliosejsmograf, ma umożliwić astronomom zbadanie wnętrza naszej gwiazdy. 

Magnetyczne pole Słońca uchwycone przez Solar OrbiterMagnetyczne pole Słońca uchwycone przez Solar Orbiter fot. Solar Orbiter/SoloHI team (ESA & NASA), NRL

Więcej o: