Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę kosmiczną na Marsa. Do 2117 r. chcą go skolonizować

Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę na Marsa. To pierwsza międzyplanetarna misja kraju arabskiego. Jej celem jest badanie temperatury atmosfery Czerwonej Planety, którą ZEA chce skolonizować do 2117 roku.

Zagraniczne media, m.in. agencje AP i Reuters, donoszą o udanym starcie misji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W poniedziałek 20 lipca o 6:58 czasu lokalnego z japońskiego centrum kosmicznego na wyspie Tanegashima wystartowała sonda kosmiczna, która w przyszłym roku dotrze na Marsa. To rok, w którym ZEA będą świętowały 50. rocznicę powstania kraju. Sonda na Marsie znajdzie się w lutym, ale pierwsze dane dostarczy dopiero we wrześniu 2021 roku.

Zobacz wideo Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tak wyglądała radość po nawiązaniu kontaktu z sondą wysłaną na Marsa

ZEA wysyłają sondę na Marsa i planuję jego kolonizację

To pierwsza międzyplanetarna misja krajów arabskich. Same Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jednak już nieco doświadczenia w sektorze kosmicznym, gdyż kraj ten umieścił na orbicie trzy satelity. Program wysłania sondy Amal (co znaczy po arabsku nadzieja) na Marsa kosztował około 200 mln dolarów, a tamtejsza agencja kosmiczna współpracowała z podwykonawcami, zamiast budować wszystko samodzielnie od zera. Celem sondy jest zbieranie danych na temat temperatury atmosfery Czerwonej Planety. Badania mają być prowadzone przez dwa lata. 

Ledwie rok temu ZEA wysłały w kosmos swojego pierwszego astronautę, Hazzaa Ali'ego Almansooriego. Start sondy Amal, razem z planem, który wybiega na niemal 100 lat do przodu, potwierdza duże ambicje - Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą do 2117 roku zbudować na Marsie kolonie. 

Nasz region przechodził trudny okres przez ostatnie dekady, jeśli nie wieki. Wysłaliśmy ważną wiadomość do młodzieży z ZEA, że jeśli w ciągu 50 lat zdołaliśmy dolecieć na Marsa, to możemy zrobić znacznie więcej

- podsumował misję dla AP Omran Sharaf, dyrektor marsjańskiego programu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Więcej o: