Potężny deszcz meteorytów uderzył w Ziemię i Księżyc 800 mln lat temu. Możliwe, że to dzięki niemu istniejemy

Naukowcy z Japonii odkryli, że ok. 800 mln lat temu w Ziemię i Księżyc uderzył olbrzymi deszcz meteorytów. Jego moc była nawet 60 razy większa, niż uderzenie, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. Nowe pierwiastki, które zostały sprowadzone na naszą planetę w ten sposób, mogły doprowadzić do poważnych zmian, w wyniku których pojawiły się na Ziemi zwierzęta.

Jak donosi Francuska Agencja Prasowa, japońscy naukowcy z uniwersytetu w Osace doszli do wniosku, że Ziemia oraz Księżyc zostały niegdyś zbombardowane przez olbrzymi deszcz meteorytów. Zdarzenie to miało miejsce około 800 mln lat temu, w związku z czym na naszej planecie nie ma już jego śladów, ze względu na stale zachodzące procesy geologiczne. Księżyc jednak nie posiada płyt tektonicznych, dzięki czemu zachowały się tam kratery - ślad po meteorytach, które siały spustoszenie jeszcze przed pojawieniem się zwierząt na naszej planecie. Astronomowie zbadali 60 takich kraterów, co pozwoliło im wyciągnąć wyjątkowo interesujące wnioski.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Deszcz meteorytów sprzed 800 mln lat mógł doprowadzić do powstania zwierząt

Naukowcy uważają, że w kierunku Ziemi zmierzała ogromna asteroida o średnicy przynajmniej 100 km. Pękła jednak, zanim trafiła w planetę i w system Ziemia-Księżyc uderzyła już jako deszcz meteorytów. Ich moc rażenia była ogromna, gdyż - jak wyliczono - łączna masa meteorytów wynosiła ok. 40-50 trylionów ton metrycznych (jak podaje serwis space.com). To spowodowało uderzenie od 30 do 60 razy mocniejsze, niż to, z którym w Ziemię uderzyła asteroida Chicxulub, która doprowadziła do wyginięcia z powierzchni planety 75 proc. roślin i zwierząt, w tym nielotnych dinozaurów.

Niedługo po potężnym deszczu meteorytów na Ziemi zapanował okres kriogenu. Na całej planecie panowała wtedy epoka lodowcowa, która zaczęła się 720 mln i skończyła 635 mln lat temu. Zdaniem naukowców, uderzenie to miało kluczowe znaczenie dla rozwoju życia na Ziemi. Pozaziemskie pierwiastki, które trafiły na naszą planetę w wyniku tego uderzenia, mogły znacząco wpłynąć na biogeochemiczne cykle Ziemi. W wyniku tego zmienił się jej klimat, co doprowadziło do pojawienia się zwierząt, a w konsekwencji do wyewoluowania człowieka

Cały artykuł na temat deszczu meteorytów dostępny jest na stronie Nature>>

Więcej o: