W poniedziałek 3 sierpnia na niebie widoczna będzie kolejna w tym roku pełnia Księżyca. W sierpniu to zjawisko określa się mianem Pełni Księżyca Jesiotrów ze względu na to, że w tym okresie pojawiało się wiele ryb tego gatunku. Nazwa pochodzi z wierzeń ludów Ameryki Północnej.
Pełnię w tym czasie nazywa się także Pełnią Zielonej Kukurydzy, Pełnią Zbożową oraz Pełnią Czerwoną z powodu czerwonej poświaty pojawiającej się wieczorem. W przeszłości zjawisko było uznawane za wyznacznik optymalnego momentu do rozpoczęcia zbioru plonów.
Pełnia Księżyca Jesiotrów wypada w tym roku 3 sierpnia. Do faktycznej pełni Księżyca dojdzie w poniedziałek o godz. 17:59. Będzie to sporym utrudnieniem dla obserwatorów tego zjawiska, gdyż nastąpi to przed zachodem Słońca. Dodatkowo przeszkadzać mogą warunki atmosferyczne, gdyż w poniedziałek w całej Polsce ma być deszczowo oraz pochmurnie.
Osoby, które zechcą obserwować to zjawisko, powinny znaleźć miejsce z dala od świateł miasta. Pełnia będzie widoczna bez użycia specjalistycznego sprzętu. Przydatna do jej obserwacji może okazać się nawet tradycyjna lornetka.
Pełnia to zjawisko wynikające z ustawienia Księżyca w kontrze do Słońca. Znajduje się on wtedy po przeciwne stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne tych ciał niebieskich różnią się o 180 stopni Księżyc w fazie pełni znajduje się średnio co 29,5 dnia. W tym roku pięć pełni w następujących terminach: 2.09, 1.10, 31.10, 30.11 oraz 30.12.