Motyl w kosmosie. Zdjęcie mgławicy planetarnej zachwyca i do złudzenia przypomina tego owada

Europejskie Obserwatorium Południowe pokazało zdjęcie oraz wideo mgławicy planetarnej NGC 2899. To najdokładniejsza fotografia tego regionu. Mgławica przypomina do złudzenia motyla z rozłożonymi skrzydłami.

Europejskie Obserwatorium Południowe zapewnia, że wykonane przez nich zdjęcie jest najdokładniejszym kiedykolwiek wykonanym zdjęciem mgławicy planetarnej NGC 2899 (mgławice te nie mają związku z planetami, nazwa ta została nadana dawniej, gdy obiekty te przypominały astronomom tarcze planet), informuje portal Urania. Kształt mgławicy ułożył się tak, że przypomina ona motyla. Wrażenie to wzmacniają kolory, gdzie niebieskie światło zawiera się w różowym o podobnym kształcie. 

 

Niedawno zdjęcie mgławicy przypominającej inne zwierze wykonał teleskop Hubble'a. HBC 672 przypomina nietoperza. 

Olbrzymi kosmiczny motyl - mgławica NGC 2899 ma dwa lata świetlne promienia

Mgławica NGC 2899 jest od Ziemi oddalona 3-6,5 tys. lat świetlnych. Gaz od jej środka rozciąga na odległość dwóch lat świetlnych. Co ciekawe równomierne rozłożenie, które pozwoliło uzyskać kształt motyla jest bardzo rzadkie i typowe dla mgławic dwubiegunowych. Ze wszystkich mgławic, te stanowią ledwie 10-20 procent. Naukowcy podejrzewają, że taki kształt może zostać uzyskany w miejscu układu podwójnego gwiazd. 

Jedna z gwiazd w tym systemie dotarła już do końcowych etapów swojej ewolucji, odrzuciła zewnętrzne warstwy, tworząc mgławicę planetarną. Druga z kolei oddziałuje teraz z przepływem gazu w mgławicy, doprowadzając do powstania widocznych na zdjęciu dwóch płatów.

- czytamy na serwisie Urania. Zdjęcie jest na tyle dokładne, że widać na nim nawet słabe zewnętrzne krawędzie. Mgławica osiąga temperaturę 10 tys. st. Celsjusza. Zdjęcie wykonano za pomocą jednego z czterech 8,2-metrowych teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat
Więcej o: