Odkryto radiowy impuls z Drogi Mlecznej. Nigdy wcześniej źródło sygnału nie było tak blisko
Fast Radio Burst (FRB) to impulsy radiowe, które niosą się przez cały kosmos. To potężna dawka energii nadawana w milisekundowych rozbłyskach, której moc porównywalna jest do setek milionów Słońc. Pierwsze takie sygnały zaczęto odbierać w 2007 roku, a od tego czasu zbadano ich około 100. W ostatnich latach naukowcy w końcu zaczęli odkrywać sygnały, które są powtarzalne, co pozwala na skuteczniejsze ich badanie. Tylko w tym roku opublikowano badania na temat dwóch takich rozbłysków energii, w lutym oraz czerwcu. Niedawno udało się uchwycić kolejny wyjątkowy impuls radiowy.
FRB bliższy Ziemi niż kiedykolwiek
Sygnał radiowy, o którym mowa, udało się zarejestrować 28 kwietnia tego roku. Promieniowanie rentgenowskie, które go niosło, trwało ledwie pół sekundy, ale tyle wystarczyło naukowcom, by odkryć, że mają do czynienia z doniosłym odkryciem, donosi portal Live Science. Jak wynika z badania opublikowanego w "The Astrophisical Journal Letters" 27 lipca źródło FRB nigdy nie było tak blisko Ziemi. Dotąd znane sygnały dochodziły z galaktyk oddalonych o setki milionów lat świetlnych od nas, podczas gdy impuls, o którym mowa, pochodzi od wygasłej gwiazdy z Drogi Mlecznej. SGR 1935+2154 znajduje się od nas ok. 30 tys. lat świetlnych i jest magnetarem.
Ten odkryty w 2014 roku obiekt, to wymarła gwiazda o potężnym polu magnetycznym. Na tyle dużym, że nawet po wygaśnięciu wysyła promieniowanie gamma oraz rentgenowskie. To drugi aspekt, jaki czyni opisywany sygnał wyjątkowym. Naukowcy bowiem wcześniej nie mieli do czynienia z FRB, pochodzącymi od magnetarów. Teraz udało im się znaleźć bezpośrednie połączenie między tymi zjawiskami, co może w przyszłości rzucić nieco światła na inne tajemnicze sygnały z kosmosu.
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
Dzienna liczba szczepień w Polsce. Według stanu na 10:30 w Małopolsce zaszczepiono jedną osobę
-
Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"
- Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- USA. Lidl i Aldi oferują premie dla zaszczepionych pracowników. "Kto się nie dostosuje, ten wylatuje"