Odkryto radiowy impuls z Drogi Mlecznej. Nigdy wcześniej źródło sygnału nie było tak blisko

Radiowe impulsy wysyłane przez różne obiekty w kosmosie dość często są przedmiotem odkryć naukowców w tym roku. Tym razem uchwycono taki sygnał z Drogi Mlecznej. Nigdy wcześniej nie zarejestrowano impulsu z tak bliska. To także pierwszy raz, gdy naukowcy uzyskali pewność, że sygnały takie wysyłają magnetary.

Fast Radio Burst (FRB) to impulsy radiowe, które niosą się przez cały kosmos. To potężna dawka energii nadawana w milisekundowych rozbłyskach, której moc porównywalna jest do setek milionów Słońc. Pierwsze takie sygnały zaczęto odbierać w 2007 roku, a od tego czasu zbadano ich około 100. W ostatnich latach naukowcy w końcu zaczęli odkrywać sygnały, które są powtarzalne, co pozwala na skuteczniejsze ich badanie. Tylko w tym roku opublikowano badania na temat dwóch takich rozbłysków energii, w lutym oraz czerwcu. Niedawno udało się uchwycić kolejny wyjątkowy impuls radiowy. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

FRB bliższy Ziemi niż kiedykolwiek

Sygnał radiowy, o którym mowa, udało się zarejestrować 28 kwietnia tego roku. Promieniowanie rentgenowskie, które go niosło, trwało ledwie pół sekundy, ale tyle wystarczyło naukowcom, by odkryć, że mają do czynienia z doniosłym odkryciem, donosi portal Live Science. Jak wynika z badania opublikowanego w "The Astrophisical Journal Letters" 27 lipca źródło FRB nigdy nie było tak blisko Ziemi. Dotąd znane sygnały dochodziły z galaktyk oddalonych o setki milionów lat świetlnych od nas, podczas gdy impuls, o którym mowa, pochodzi od wygasłej gwiazdy z Drogi Mlecznej. SGR 1935+2154 znajduje się od nas ok. 30 tys. lat świetlnych i jest magnetarem. 

Ten odkryty w 2014 roku obiekt, to wymarła gwiazda o potężnym polu magnetycznym. Na tyle dużym, że nawet po wygaśnięciu wysyła promieniowanie gamma oraz rentgenowskie. To drugi aspekt, jaki czyni opisywany sygnał wyjątkowym. Naukowcy bowiem wcześniej nie mieli do czynienia z FRB, pochodzącymi od magnetarów. Teraz udało im się znaleźć bezpośrednie połączenie między tymi zjawiskami, co może w przyszłości rzucić nieco światła na inne tajemnicze sygnały z kosmosu

Więcej o: