NASA publikuje niezwykłe zdjęcie. "Gwiezdny pierścień ognia" jest wynikiem kosmicznej kolizji

NASA opublikowała zdjęcie "gwiezdnego pierścienia ognia", czyli znajdującej się w odległości 200 milionów lat świetlnych od Ziemi galaktyki NCG 1614. Wyjątkowy kształt konstelacji spowodowany jest zderzeniem się dwóch systemów gwiezdnych.

Na stronie internetowej NASA pojawiło się zdjęcie uchwycone przez kosmiczny teleskop Hubble’a. Galaktyka spiralna z poprzeczką NCG 1614 znajduje się w południowej części gwiazdozbioru Erydana. Ze względu na charakterystyczny, spiralny kształt, naukowcy ochrzcili ją "gwiezdnym pierścieniem ognia".

Uczeni podkreślają, że NCG 1614 zawdzięcza swój osobliwy wygląd zderzeniu się dwóch galaktyk. Wynikiem "aktywnego połączenia galaktycznego" było powstanie długiego i cienkiego ogona, wybiegającego z jądra.

Zderzenie dwóch konstelacji doprowadziło do nagłego przepływu kosmicznego gazu z mniejszej z galaktyk do jądra większej galaktyki. W konsekwencji doprowadziło to do wybuchu gwiazdotwórczego, który z czasem rozprzestrzenił się.

NGC 1614 jest jedną z najjaśniejszych galaktyk w naszym kosmosie

Naukowcy podkreślają, że ze względu na swoją burzliwą przeszłość i osobliwy kształt, NGC 1614 nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Galaktyka NGC 1614 należy do jednych najjaśniejszych obiektów w naszej części wszechświata - jest drugą najjaśniejszą galaktyką w odległości 250 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Galaktyka NGC 1614 została odkryta 29 grudnia 1885 r. przez amerykańskiego astronoma Lewisa Swifta. Tuż po dokonaniu odkrycia, naukowiec zanotował, że galaktyka jest "raczej słaba, mała, okrągła, z trochę jaśniejszym jądrem".

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat
Więcej o: