Niebieski księżyc. Co to jest? Z tym zjawiskiem mamy do czynienia raz na 3 lata

We wrześniu na niebie zobaczymy Niebieski Księżyc. Zjawisko to pojawia się zaledwie raz na 3 lata. Czym jest Niebieski Księżyc?

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Co więcej, zazwyczaj tych nazw jest więcej niż jedna. I tak mamy Różowy Księżyc, Kukurydziany Księżyc czy Śnieżny Księżyc. Nazwy te nie odnoszą się jednak do wyglądu naszego naturalnego satelity, a raczej do wydarzeń, które towarzyszą danej pełni. Przymrozki, kwitnienie kwiatów czy zbiory. W ten sposób różne historyczne cywilizacje porządkowały swój kalendarz. Stąd też wielość nazw, które najzwyczajniej w świecie pochodzą od różnych społeczeństw, a oznaczają pełnię Księżyca w tym samym miesiącu.

Zobacz wideo 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11.

Księżyc z rzadka zmienia kolor

Niektóre nazwy pełni Księżyca zawierają w sobie kolor. Nie jest to jednak związane z rzeczywistą barwą naturalnego satelity Ziemi. Nie ujrzymy więc na nieboskłonie różowego Księżyca. Jego barwa nie jest jednak jednolita. Księżyc bowiem, w przeciwieństwie do Słońca, sam nie emituje żadnego światła. Swój blask zawdzięcza oczywiście promieniom odbijanym od naszej gwiazdy. W zależności więc od tego jak te promienie się załamują w atmosferze, Księżyc przyjmuje inny kolor. Najczęściej widzimy naszego satelitę w barwie jasnosrebrnej, ale niewiele rzadziej przyjmuje różne odcienie żółci. Rzadziej widoczny jest czerwony Księżyc, zawdzięczający tę barwę cieniowi, który rzuca Ziemia

Więc co to jest Niebieskie Księżyc?

Niebieski Księżyc, to po prostu druga pełnia Księżyca w tym samym miesiącu. Zazwyczaj na każdy miesiąc, przypada jedna pełnia, gdyż pojawia się ona co 29,5 dnia. Tych w miesiącu zazwyczaj jest jednak więcej, więc oczywiście następują pewne przesunięcia. Raz na 2,5-3 lata zdarza się zatem sytuacja, gdy Księżyc w pełni pojawia się dwa razy. 

Niebieski Księżyc będzie można obserwować pod koniec września, ponieważ 2 września na nieboskłonie pojawiła się pełnia Kukurydzianego Księżyca. Warto dodać, że czasami Księżyc przybiera kolor, który można uznać za odcień niebieskiego, ale nie ma to związku z opisywanym tu zjawiskiem. 

Więcej o: