Naukowcy twierdzą, że na Wenus może istnieć życie. Organizmy mogą znajdować się w... chmurach

Badacze z Massachusetts Institute of Technology podejrzewają, że istnienie życia na niezwykle gorącej Wenus jest jak najbardziej możliwe. Ich zdaniem najlepszym miejsce dla organizmów są chmury planety.
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Wenus to bliźniaczka Ziemi, druga planeta od Słońca. Niegdyś była bardzo podobna do naszej również pod względem klimatu, ale to zmieniło się wraz z nastąpieniem gigantycznego efektu cieplarnianego, który spowodował niewyobrażalną katastrofę klimatyczną na Wenus.

Dziś przy powierzchni planety panują niezwykle wysokie temperatury, wynoszące średnio ponad 460 stopni Celsjusza. To temperatura wystarczająca, aby stopić ołów. Wenus jest zatem cieplejsza nawet od orbitującego bardzo blisko Słońca Merkurego. Wydaje się więc, że jest najmniej odpowiednim miejscem do życia w Układzie Słonecznym.

Na Wenus może istnieć życie. W chmurach

Widać to zresztą po misjach kosmicznych m.in. NASA, która stara się znaleźć ślady życia przede wszystkim na Marsie, ale także na lodowych księżycach gazowych olbrzymów. Wenus w badaniach jest zazwyczaj pomijana. Tymczasem nie powinniśmy jej tak szybko skreślać. 

Jak twierdzą badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT), istnienie życia na Wenus jest jak najbardziej możliwe. Nie powinniśmy go jednak szukać na powierzchni planety. Temperatury tam panujące są na tyle wysokie, żeby byłyby w stanie stopni ołów. Do tego brakuje wody - powierzchnia planety jest ok. 50 razy bardziej sucha niż najsuchsze miejsce na Ziemi - pustynia Atakama w Chile - zauważają naukowcy.

Badacze uważają też, że w przeszłości - około miliarda lat temu - Wenus mogła być planetą zamieszkałą przez organizmy żywe. Jeśli jeszcze jakiekolwiek przetrwały ten katastrofalny w skutkach efekt cieplarniany, to najpewniej znajdziemy je dziś w chmurach Wenus. Planeta ta ma bowiem grube, przepuszczające niewielki procent światła słonecznego chmury, składające się w większej części z dwutlenku siarki.

Jak zauważa Sara Seager, planetolożka z MIT, organizmy żywe na Wenus mogą utrzymywać się na wysokości od ok. 48 do 60 km nad powierzchnią Wenus. Zdaniem badaczki, nie jest powiedziane, że organizmy te żyją na stałej wysokości - mogą podnosić się i opadać w warstwach atmosfery. Dopiero opadnięcie bliżej powierzchni planety - gdzie jest znacznie goręcej - mogłoby zakończyć się śmiercią takich mikroorganizmów. 

Jak wynika też z poprzednich badań, na wysokości ok. 33 - 47,5 km w atmosferze Wenus znajduje się tajemnicza "mgła" złożona z bardzo niewielkich, nieznanych na razie cząstek o wielkości od 0,4 do 4 mikronów. Zdaniem badaczy, mikroorganizmy mogą opadając zatrzymywać się właśnie na drobinkach tworzących tę "mgłę", co nie pozwala na opadanie do niższych warstw atmosfery.

Naukowcy tłumaczą, że Wenus ma jeszcze wiele tajemnic i potrzebne są dodatkowe badania, aby dowiedzieć się więcej na temat tej planety. Być może z biegiem czasu, uda się wyjaśnić zagadkę tajemniczej "mgły", co pomoże w poszukiwaniu życia na Wenus.

Czytaj też: Rocket Lab chce wysłać bezzałogową misję na Wenus. Firma chce znaleźć życie pozaziemskie

Więcej o: