Niezwykłe odkrycie w Arabii Saudyjskiej. Ślady stóp sprzed 120 tys. lat mogą należeć do człowieka

W Arabii Saudyjskiej znaleziono setki skamieniałych śladów stóp, których wiek datowany jest na ok. 120 tys. lat. Wśród nich znaleziono prawdopodobnie ślady Homo sapiens. Naukowcy podkreślają, że mogą to być pierwsze ślady człowieka na Półwyspie Arabskim.

O niezwykłym znalezisku poinformowano na łamach naukowego periodyku Science Advances. Ślady stóp znaleziono dzięki erozji osadów niedaleko starożytnego jeziora Alathar na pustyni Wielki Nefud w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska. Odkryto ślady stóp sprzed 120 tys. lat. Mogą należeć do człowieka

Naukowcy zidentyfikowali łącznie 376 śladów stóp. Wszystkie znajdują się wokół jeziora Alathar. Większość z nich należy do zwierząt. Znaleziono ślady koni, wielbłądów, a nawet słoni. Naukowców zainteresowało szczególnie ostatnie ze znalezisk. Dotychczas uważano, że słonie wyginęły w tym regionie co najmniej 400 tys. lat temu. Teraz ten pogląd zostanie zweryfikowany.

Wśród kilkuset zwierzęcych śladów znaleziono zaledwie 7 odcisków, które mogą należeć do człowieka. Jednak to one są najbardziej wartościowym znaleziskiem. – Od razu zdaliśmy sobie sprawę z potencjału naszego odkrycia – powiedział dla CNN Mathew Stewart, jeden z naukowców prowadzących badania.

- Wiemy, że ludzie odwiedzali jezioro, ale brak kamiennych narzędzi lub dowodów użycia martwych zwierząt sugeruje, że ich wizyta nad jeziorem była krótka - dodaje. - Ślady stóp to wyjątkowe skamieliny, są jak migawki w czasie. Zazwyczaj przedstawiają kilka godzin albo dni, coś czego nie jesteśmy w stanie uzyskać z innych źródeł – dodaje.

"Ślady stóp najprawdopodobniej przedstawiają Homo sapiens".

Naukowcy podejrzewają, że ślady stóp mogą pochodzić z ostatniego interglacjału. Czas pomiędzy dwoma epokami lodowcowymi jest wyjątkowo korzystny dla ludzi i zwierząt, które mogą się swobodnie przemieszczać na duże odległości. Ocieplenie klimatu oraz cofanie się lodowca sprzyjało przemieszczaniu się ludzi z Afryki na Bliski Wschód.

- Dowody na to, że Neandertalczycy przybyli do tego regionu pochodzą dopiero z czasów po zakończeniu ostatniego interglacjału – powiedziała Stewart. Naukowiec dodaje, że dlatego "ślady stóp najprawdopodobniej przedstawiają Homo sapiens".

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska
Więcej o: