Nagroda Nobla 2020. Ogłoszono nazwiska zwycięzców w dziedzinie fizyki

Laureatami Nagrody Nobla z fizyki zostali Brytyjczyk Roger Penrose, Niemiec Reinhard Genzel i Amerykanka Andrea Ghez. Odkrycia, których dokonali, są związane z czarnymi dziurami i teorią względności Alberta Einsteina

Ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla 2020 z dziedziny fizyki nastąpiło we wtorek 6 października o godzinie 12. Jednym ze zwycięzców został Roger Penrose, którego nagrodzono za udowodnienie, że z teorii względności Alberta Einsteina wynika istnienie czarnych dziur. Oprócz niego Nagrodę Nobla 2020 z fizyki otrzymali Reinhard Genzel i Andrea Ghez "za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej galaktyki". Podobnie jak inni laureaci, otrzymają oni medale, dyplomy oraz nagrodę pieniężną. W tym roku wynosi ona 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,3 mln zł.

"W styczniu 1965 roku, dziesięć lat po śmierci Einsteina, Roger Penrose udowodnił, że czarne dziury naprawdę mogą się tworzyć i opisał je szczegółowo; w swoich sercach czarne dziury skrywają osobliwość, w której wygasają wszystkie znane prawa natury. Jego przełomowy artykuł jest nadal uważany za najważniejszy wkład do ogólnej teorii względności od czasów Einsteina. [...] Korzystając z największych teleskopów świata, Genzel i Ghez opracowali metody patrzenia przez ogromne chmury międzygwiezdnego gazu i pyłu do centrum Drogi Mlecznej. Poszerzając granice technologii, udoskonalili nowe techniki, aby skompensować zniekształcenia powodowane przez atmosferę ziemską, budując unikalne instrumenty i angażując się w długoterminowe badania. Ich pionierska praca dostarczyła nam najbardziej przekonujących dowodów na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej" - czytamy o laureatach na Facebooku Nagrody Nobla. 

Nagroda Nobla z fizyki. Jedną z laureatek jest Maria Skłodowska-Curie

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznawana jest od 1901 roku. Laureatów wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski. Fundacja Nobla przewiduje, że w dziedzinie fizyki każdego roku mogą zostać wyróżnione maksymalnie trzy osoby. W takim przypadku nagroda pieniężna dzielona jest między laureatów. 

W latach 1901-2019 wyróżnionych Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki zostało łącznie 212 osób, w tym trzy kobiety: Maria Skłodowska-Curie, Maria Goeppert-Mayer i Donna Strickland. Polska noblistka otrzymała nagrodę wraz ze swoim mężem. Wyróżnienie to przyznano im "w uznaniu ich zasług, jakie oddali poprzez wspólne badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez profesora Henriego Becquerela". Ubiegłorocznymi laureatami Nagrody Nobla z fizyki są trzej naukowcy: James Peebles wyróżniony za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej oraz Michel Mayor i Didier Queloz, których nagrozodzona za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazd typu słonecznego.

Zobacz wideo Powrót "wiadra" z kosmosu. Bezcenne informacje dla USA łapały samoloty
Więcej o: