Królewska Szwedzka Akademia Nauk Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii wyróżniła w tym roku francuską mikrobiolożkę, genetyczkę i biochemiczkę Emmanuelle Charpentier, szefową Instytutu Maxa Plancka w Berlinie oraz Jennifer A. Doudnę, biochemiczkę i biolożkę molekularną z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley - za opracowanie metody edycji genomów CRISPR/Cas9.
Laureatki otrzymają do podziału nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln euro).
Metoda edycji genów zwana fachowo CRISPR/Cas, a popularnie "molekularnymi nożyczkami" ma naprawiać najbardziej szkodliwe mutacje w genomie człowieka. Będzie się to działo bezpośrednio w ludzkim DNA. Metoda opracowana przez laureatki Nagrody Nobla ma zatem usuwać przyczynę choroby, a nie leczyć jej objawy.
Chodzi o to, by znaleźć wadliwie działający fragment naszego DNA - gen, który jest "zepsuty". Następnie wyciąć go i wstawić ten, który działa prawidłowo.
Ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla 2020 z dziedziny fizyki nastąpiło we wtorek 6 października o godzinie 12. Jednym ze zwycięzców został Roger Penrose, którego nagrodzono za udowodnienie, że z teorii względności Alberta Einsteina wynika istnienie czarnych dziur. Oprócz niego Nagrodę Nobla 2020 z fizyki otrzymali Reinhard Genzel i Andrea Ghez "za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej galaktyki".
Podobnie jak inni laureaci, otrzymają oni medale, dyplomy oraz nagrodę pieniężną. W tym roku wynosi ona 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,3 mln zł.