NASA. Osiem krajów podpisało traktat Artemis o pokoju na Księżycu

Stany Zjednoczone wraz z siedmioma krajami podpisały porozumienie Artemis. Jego głównym założeniem jest współpraca przy eksploracji Księżyca.

Porozumienie Artemis jest wynikiem planów NASA dotyczących dalszej eksploracji Księżyca.  Zostało  podpisane przez Australię, Kanadę, Włochy, Japonię, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Jest wzmocnieniem traktatu o kosmosie z 1967 roku, który został podpisany przez 110 krajów. W porozumieniu znajduje się zestaw zasad dotyczących współpracy w eksploracji Księżyca w XXI wieku.

Zobacz wideo Latający silos na zboże, czyli ważny test nowej rakiety Muska

Osiem krajów podpisało traktat o pokoju na Księżycu. Na czym polega? 

- Artemis będzie najszerszym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym programem eksploracji kosmosu w historii, a porozumienie Artemis Accords to narzędzie, które ustanowi tę wyjątkową globalną koalicję. Łączymy się z naszymi partnerami w celu zbadania Księżyca i ustalamy istotne zasady, które stworzą bezpieczną, pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie, z której będzie mogła korzystać cała ludzkość - powiedział administrator NASA Jim Bridenstine. 

W porozumieniu zostały zawarte takie zasady, jak pokojowa eksploracja, przejrzystość, udostępnienie danych naukowych, pomoc w nagłych wypadkach, ale także usuwanie odpadów z przestrzeni kosmicznej. 

NASA z ambitnymi planami dotyczącymi Księżyca 

Jak zapowiada sama NASA, w kolejnych miesiącach i latach do porozumienia mają dołączyć kolejne kraje. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy pojawią się kolejni sygnatariusze. NASA prowadzi program Artemis, który obejmuje wysłanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na powierzchnię Księżyca w 2024 roku. Jak czytamy w komunikacie, "partnerstwa międzynarodowe odegrają kluczową rolę w osiągnięciu trwałej i silnej obecności na Księżycu w dalszej części tej dekady". Ma to na celu przygotowanie do prowadzenia historycznej misji postawienia pierwszego kroku człowieka na Marsie.

Więcej o: