Porozumienie Artemis jest wynikiem planów NASA dotyczących dalszej eksploracji Księżyca. Zostało podpisane przez Australię, Kanadę, Włochy, Japonię, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Jest wzmocnieniem traktatu o kosmosie z 1967 roku, który został podpisany przez 110 krajów. W porozumieniu znajduje się zestaw zasad dotyczących współpracy w eksploracji Księżyca w XXI wieku.
- Artemis będzie najszerszym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym programem eksploracji kosmosu w historii, a porozumienie Artemis Accords to narzędzie, które ustanowi tę wyjątkową globalną koalicję. Łączymy się z naszymi partnerami w celu zbadania Księżyca i ustalamy istotne zasady, które stworzą bezpieczną, pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie, z której będzie mogła korzystać cała ludzkość - powiedział administrator NASA Jim Bridenstine.
W porozumieniu zostały zawarte takie zasady, jak pokojowa eksploracja, przejrzystość, udostępnienie danych naukowych, pomoc w nagłych wypadkach, ale także usuwanie odpadów z przestrzeni kosmicznej.
Jak zapowiada sama NASA, w kolejnych miesiącach i latach do porozumienia mają dołączyć kolejne kraje. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy pojawią się kolejni sygnatariusze. NASA prowadzi program Artemis, który obejmuje wysłanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na powierzchnię Księżyca w 2024 roku. Jak czytamy w komunikacie, "partnerstwa międzynarodowe odegrają kluczową rolę w osiągnięciu trwałej i silnej obecności na Księżycu w dalszej części tej dekady". Ma to na celu przygotowanie do prowadzenia historycznej misji postawienia pierwszego kroku człowieka na Marsie.