NASA dokonała "ekscytującego odkrycia" związanego z Księżycem. Skorzystała z "latającego teleskopu"

NASA ogłosiła, że dokonała "ekscytującego nowego odkrycia" dotyczącego naszego Księżyca. Na razie jednak amerykańska agencja kosmiczna nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Wszystkiego mamy dowiedzieć się już w poniedziałek.
Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

NASA opublikowała w tym tygodniu informację, w której zapewnia, że dokonała "ekscytującego nowego odkrycia". Wiadomość ma dotyczyć naszego, ziemskiego Księżyca i ma być szczególnie ważna przed zbliżającym się lotem pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Srebrny Glob.

Nowe odkrycie NASA dotyczące Księżyca

Naukowcy z amerykańskiej agencji podają, że to "ekscytujące odkrycie" zostało dokonane przy pomocy Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA), czyli dość niezwykłego powietrznego obserwatorium astronomicznego, który nazwać możemy "latającym teleskopem".

NASA deklaruje, że ogłosi wyniki badania już w najbliższy poniedziałek - 26 października w południe (w Polsce będzie już godz. 18). Ma ono pozwolić na poszerzenie naszej wiedzy na temat Srebrnego Globu oraz pomoże lepiej przygotować się do ponownego lotu na Księżyc w 2024 roku oraz pierwszego lądowania ludzi na Marsie w latach 30. XXI wieku.

Niestety amerykańska agencja kosmiczna nie chce zdradzić żadnych dodatkowych szczegółów na temat odkrycia. Wszystkiego mamy dowiedzieć się w najbliższy poniedziałek. Można spodziewać się jednak, że NASA dokonała czegoś przełomowego w historii badań Księżyca.

"Latający teleskop" SOFIA

SOFIA to stworzony przez NASA oraz Niemiecką Agencję Kosmiczną teleskop wyposażony w zwierciadło o średnicy 2,5 metra zamontowany na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747 - jednego z największych samolotów pasażerskich na świecie.

Obserwacje przy pomocy SOFIA prowadzone są w świetle podczerwonym na wysokości ponad 12 km. Znaczna wysokość jest tutaj kluczowa, bo pozwala ominąć 99 proc. pary wodnej znajdującej się w powietrzu, a to właśnie ona w znacznym stopniu pochłania promieniowanie podczerwone. Dzięki wyniesieniu teleskopy ponad najgęstsze warstwy atmosfery, możliwe jest zatem wykonanie znacznie bardziej precyzyjnych badań.

Więcej o: