Pełnia niebieskiego Księżyca. Pierwsze takie zjawisko od dwóch i pół roku. Kiedy i gdzie najlepiej ją oglądać?

W ostatni weekend października będziemy mogli obserwować na niebie pełnię niebieskiego Księżyca, zwaną również pełnią Myśliwych. Kiedy najlepiej będzie widoczne to zjawisko?

W sobotę 31 października będziemy mogli kolejny raz zaobserwować w tym roku pełnię Księżyca. W tym miesiącu określa się ją mianem pełni niebieskiego Księżyca. W ten sposób nazywana jest druga pełnia Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego. Średnio do tego zjawiska dochodzi raz na 2,5 roku. Po raz ostatni obserwowaliśmy je 31 marca 2018 roku, natomiast dwie pełnie w październiku były widziane na niebie po raz ostatni w 1944 roku. Październikowa pełnia nazywana jest również pełnią Myśliwych, gdyż jest to miesiąc, w którym odbywają się polowania. 

Zobacz wideo 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11.

Pełnia niebieskiego Księżyca pod koniec października. Kiedy najlepiej będzie widoczna?

Pełnia niebieskiego Księżyca wypada w tym roku w sobotę 31 października. W Polsce widoczna będzie od godz. 15:49. Dystans, jaki dzieli naszego satelitę od Ziemi, wynosić będzie 405 290 km.

W obserwacji pełni nie powinny przeszkadzać warunki atmosferyczne, gdyż według prognozy pogody 31 października zachmurzenie będzie stosunkowo niewielkie. Pełnia będzie widoczna gołym okiem, ale dla lepszej widoczności warto wybrać się za miasto, gdzie jest mniejsza liczba świateł. Dzięki temu zjawisko będzie bardziej widoczne oraz efektowne.  

Pełnia Księżyca. Na czym polega to zjawisko? Kiedy kolejna w tym roku? 

Pełnia to zjawisko wynikające z ustawienia Księżyca w kontrze do Słońca. Znajduje się on wtedy po przeciwne stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne tych ciał niebieskich różnią się o 180 stopni. Księżyc w fazie pełni znajduje się średnio raz w miesiącu. Do końca roku pozostały zaledwie trzy pełnie w następujących terminach: 31.10, 30.11 oraz 30.12. 

Więcej o: