Mgławica Czaszka na zdjęciu z Bardzo Wielkiego Teleskopu ESO. Jest jedyna w swoim rodzaju
Obiekt NGC 246 nazywany czasem Mgławicą Czaszka znajduje się 1600 lat świetlnych od nas (choć inne badania sugerują, że może być znacznie dalej) i z pozoru jest typową mgławicą planetarną. Wbrew nazwie (obiekty te nie mają żadnego związku z planetami) jest to otoczka gazowa pozostawiona przez umierającą gwiazdę, która odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy, stając się białym karłem.
Mgławice takie składają się z materii wyrzuconej w przestrzeń przez gwiazdę i istnieją dość krótko. Zazwyczaj maksymalnie po kilku tysiącach lat "rozmywają" się w ośrodku międzygwiazdowym, zasilając go w ciężkie pierwiastki.
Źródło: ESO
Mgławica Czaszka na niezwykłym zdjęciu ESO
Teraz naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) pochwalili się nowym zdjęciem oddającym NGC 246 w niezwykłych szczegółach. Fotografia została wykonana przy użyciu instrumentu FORS 2 zamontowanym na teleskopie (a właściwie połączonym systemie czterech teleskopów) VLT (Very Large Telescope), który znajduje się na pustyni Atakama w Chile.
Badacze celowo wykonali fotografię w wąskich zakresach promieniowania elektromagnetycznego (jego częścią jest również światło widzialne dla człowieka) charakterystycznego dla wodoru i tlenu. Obserwacje światła emitowanego przez poszczególne pierwiastki umożliwiło badaczom lepsze zbadanie struktury oraz składu chemicznego mgławicy.
Dzięki temu zabiegowi sami możemy przekonać się, w których miejscach Mgławica Czaszka jest bogata w wodór (na czerwono), a w których w tlen (na jasnoniebiesko). Fotografia wykonana przy użyciu innej techniki może wyglądać nieco inaczej (przykład poniżej):
Otoczenie Mgławicy Czaszka fot. ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide De Martin
NGC 246 to mgławica jedyna w swoim rodzaju
Mgławica Czaszka jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze, swoim wyglądem przypomina czaszkę (stąd nazwa). Po drugie, w 2014 roku w centrum mgławicy zaobserwowano obecność aż trzech gwiazd.
W sercu NGC 246 znajdują się dwie ciasno obiegające się gwiazdy - niewidoczny na zdjęciach, bo słabo świecący czerwony karzeł oraz biały karzeł będący pozostałością po gwieździe, która utworzyła mgławicę. Odległość między obydwoma składnikami tej pary naukowcy szacują na 500 jednostek astronomicznych (500 razy odległość Ziemia - Słońce).
Duet ten okrążany jest jednak jeszcze przez jedną gwiazdę. Zewnętrzny składnik obiega parę w odległości ok. 1900 jednostek astronomicznych. Wszystkie trzy gwiazdy tworzą hierarchiczny układ potrójny, a NGC 246 jest jedyną znaną mgławicą planetarną z tego typu systemem gwiazd w centrum.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Lidl i Biedronka wycofują mięso drobiowe. Wykryto w nim salmonellę
-
Kursy walut 05.03. Złoty mocno w dół, funt przekroczył kolejną granicę [Kurs dolara, funta, euro, franka]
- Ceny gazu wkrótce w górę o 100 proc.? URE nie będzie ich odgórnie regulować
- USA. Miasto dało 500 dolarów dochodu podstawowego. Efekt? Wzrost zatrudnienia, mniej osób z depresją
- 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w poniedziałek
- 18 GB RAM i wyświetlacz z rekordowym odświeżaniem. Poznajcie Red Magic 6
- Sąd obniżył czynsz za wynajem lokalu o przeszło 6 tys. zł. Powód? Pandemia i lockdown