Naukowcy zbadali dokładniej tajemniczy błysk radiowy z kosmosu. Jego źródło jest w naszej galaktyce

Tajemniczy błysk radiowy wykryty w kwietniu ma swoje źródło w naszej galaktyce. Naukowcy właśnie potwierdzili, że pochodzi on od magnetara.

Od 2007 roku naukowcy wykrywają First Radio Burst, czyli szybkie błyski radiowe. Niosą one ze sobą olbrzymią energię - trwające ułamek sekundy mignięcie może być 100 mln razy potężniejsze od Słońca. Od kilku lat zaczęto wykrywać impulsy powtarzające się w różnych cyklach, często trwających kilka miesięcy. To pozwoliło lepiej zbadać to zjawisko. Najbardziej przełomowy okazał się impuls radiowy wykryty w kwietniu tego roku. 

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Tajemniczy impuls radiowy pochodzi z naszej galaktyki

FRB 200428, wykryty pod koniec kwietnia, szybko został sklasyfikowany, jako najbliższy naszej planecie. Wcześniej sygnały te dochodziły z galaktyk oddalonych od nas o setki milionów lat świetlnych. To uniemożliwiało poznanie ich źródła i tworzyło kolejną zagadkę wszechświata. To, co najbardziej ciekawi naukowców, to niesamowita energia, jaką niosą FRB, bo oznacza ona, że ich źródłem muszą być inne potężne obiekty. 

Już 27 lipca pojawiła się w "The Astrophisical Journal" publikacja, która jako źródło FRB 200428 magnetar SGR 1935+2154. To wygasła gwiazda neutronowa. Wiemy o nich bardzo niewiele, ale być może dzięki FRB zdołamy je lepiej zbadać. 

Naukowcy dalej badają FRB i potwierdzają jego pochodzenia

Jak donosi "The Independent" w "Nature" pojawiły się trzy publikacje dotyczące FRB 200428. Wszystkie potwierdzają, że jego źródłem jest SGR 1935+2154. To pierwszy przypadek, gdy taki sygnał udało się powiązać z jednym konkretnym obiektem. Nowe badania jako pierwsze zapewniły dowody, potwierdzające tę teorię. Magnetary działają wg. nich silniki, które wyrzucają w kosmos co jakiś czas potężne ilości energii.

FRB 200428 jest wyjątkowy z trzech powodów. Oprócz tego, ze to pierwszy sygnał z Drogi Mlecznej i pierwszy, którego znamy źródło, to jeszcze jest pierwszym takim impulsem, który emituje inne fale niż radiowe. 

Więcej o: