Europa jest od lat przedmiotem spekulacji naukowców, którzy podejrzewają, że może być tam życie. Profesorka Monica Grady jest niemal pewna, że istnieją tam istoty, które pod względem intelektualnym, są na poziomie ośmiornic. Wszystko dlatego, że na Europie występuje woda. Z pewnością w stanie stałym, czyli lodu. Nie wiadomo jednak, co skrywa się pod jego powierzchnią. Naukowcy podejrzewają, że jest tam ocean wody, ale wciąż nie udało się tego udowodnić. Pojawił się jednak sposób, który może przybliżyć nas do rozwikłania zagadki Europy, dzięki analizie poświaty, którą emituje naturalny satelita Jowisza.
To, że Europa świeci, nie jest żadną nowością. Jak każdy naturalny satelita, księżyc Jowisza odbija światło słoneczne. Naukowcy Jet Propulsion Laboratory NASA odkryli, że Europa świeci nawet w ciemności, gdy nie pada na nią światło Słońca. Powodem jest silne promieniowanie pola magnetycznego planety, które oświetla czwarty co do wielkości księżyc Jowisza.
Co jednak jeszcze ciekawsze, naukowcy uważają, że promieniowanie to silnie oddziałuje na powierzchnię Europy. A, jako że zawiera ona lód i sól, na Europie zachodzą złożone procesy fizyczne i chemiczne. Wcześniej, poświaty księżyca Jowisza nie zarejestrowało żadne obserwatorium. Toteż żeby potwierdzić, iż nie jest to błąd, odtworzono warunki panujące na powierzchni Europy. Zgodnie z oczekiwaniami, udało się uzyskać fluorescencyjne właściwości naturalnego satelity.
Odkrycie może to przyczynić się do znalezienia dowodów na istnienie życia na Europie. Kolor poświaty zdradzi bowiem naukowcom skład chemiczny powierzchni księżyca Jowisza, a dzięki temu, będzie można ustalić, czy pod powierzchnią jest woda, w której mogło rozwinąć się życie.
Niestety, zbadanie poświaty będzie możliwe, dopiero gdy dotrze tam statek misji Europa Clipper. Jego start zaplanowano na połowę lat 20. Zbierane przez niego dane mają posłużyć, do ustalenia, czy ludzie mogliby skolonizować Europę.