Chiny uruchomiły reaktor fuzji jądrowej. "Sztuczne Słońce" gorętsze niż prawdziwe

W Chinach uruchomiono reaktor fuzji jądrowej HL-2M Tokamak. Tzw. sztuczne Słońce generuje wyższą temperaturę, niż to prawdziwe. Fuzja jądrowa pozwoli produkować czystą energię, co w przyszłości będzie stanowić olbrzymią rewolucję dla całej ludzkości.

Skala Kardaszowa jest klasyfikacją zaawansowania technicznego cywilizacji, w której kryterium klasyfikacji stanowi ilość wykorzystywanej energii. Wciąż jesteśmy cywilizacją typu 0 (choć w oryginalnej skali takowej nie ma), ale małymi krokami zbliżamy się, do cywilizacji typu I. Żeby ją osiągnąć, musielibyśmy kontrolować pełne zasoby energii, jakie oferuje Ziemia i chociaż częściowo kontrolować zachodzące na niej procesy, jak powstrzymywanie huraganów czy trzęsień ziemi.

Łuki plazmy ponad powierzchnią SłońcaNajwiększy rozbłysk słoneczny od lat. To nowy cykl aktywności Słońca?

Do tego nam jeszcze daleko, ale skala Karadaszowa zakłada też kontrolowanie i wykorzystywanie reakcji termojądrowych. Choć od 100 lat staramy się z atomu wydobyć jak najwiecej energii, to potencjał ten nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Elektrownie atomowe to dopiero początek - za rogiem czają się już reaktory fuzji jądrowej. 

Chiny uruchomiły reaktor fuzji jądrowej gorętszy niż Słońce

Jak podaje xinhua.net w miniony piątek 4 grudnia chińscy naukowcy uruchomili reaktor fuzji jądrowej HL-2M Tokamak, określany też jako "sztuczne Słońce". Badaczom udało się wygenerować pierwsze wyładowanie plazmy, poinformowało China National Nuclear Corpotration (CNNC). Reaktory są zaprojektowane tak, by odtworzyć procesy zachodzące w gwiazdach, doprowadzając do fuzji lżejszych pierwiastków wodoru i deuteru w cięższe, jak hel. 

 

Jest to jednak wyjątkowo trudne, gdyż trzeba przezwyciężyć siły, które powstrzymują te pierwiastki przed łączeniem się w naturalnych warunkach. Gwiazdy wytwarzają olbrzymią energię i temperaturę, mają też gigantyczną grawitację, dzięki czemu pierwiastki się w nich tworzą i utrzymują. My takiej energii nie potrafimy jeszcze wygenerować, a nowo powstałe pierwiastki się rozpadają. Gdyby się udało się je utrzymać, zyskalibyśmy rewolucyjne źródło energii. Fuzja jądrowa nie generuje bowiem żadnych odpadów, a energia, którą wyzwala, jest większa, niż ta, którą trzeba włożyć w jej przeprowadzenie. 

Zdjęcie Słońca wykonane przez Solar OrbiterSłońce jeszcze nigdy nie było sfotografowane z tak bliska

Powoli jednak notujemy kolejne sukcesy, jak ten chińskich naukowców. Tokamak HL-2M to największe urządzenie tego typu w Chinach. Wygenerowana przez niego plazma osiąga 150 milionów stopni Celsjusza, więcej niż w jądrze Słońca

Czas zatrzymania energii w międzynarodowych urządzeniach tokamakowych wynosi mniej niż jedną sekundę. Czas wyładowania wystrzału HL-2M wynosi około 10 sekund, z czasem zatrzymania energii kilkaset milisekund

- powiedział Yang Qingwei, główny inżynier HL-2M w Southwestern Institute of Physics CNNC.

Zobacz wideo Materiał promocyjny

Chińczycy chcą mieć większy wkład w budowę ITER

ITER to międzynarodowy projekt budowy eksperymentalnego reaktora termonuklearnego, który budowany jest we Francji. Jego powstanie zrewolucjonizuje energetykę na Ziemii i być może uratuje naszą planetę przed katastrofą klimatyczną, jeśli zostanie skonstruowany na czas. Chińczycy liczą, że dane, które dostarczy Tokamak HL-2M pozwolą im zyskać większe znaczenie w tym przełomowym projekcie. 

Więcej o: