Skala Kardaszowa jest klasyfikacją zaawansowania technicznego cywilizacji, w której kryterium klasyfikacji stanowi ilość wykorzystywanej energii. Wciąż jesteśmy cywilizacją typu 0 (choć w oryginalnej skali takowej nie ma), ale małymi krokami zbliżamy się, do cywilizacji typu I. Żeby ją osiągnąć, musielibyśmy kontrolować pełne zasoby energii, jakie oferuje Ziemia i chociaż częściowo kontrolować zachodzące na niej procesy, jak powstrzymywanie huraganów czy trzęsień ziemi.
Do tego nam jeszcze daleko, ale skala Karadaszowa zakłada też kontrolowanie i wykorzystywanie reakcji termojądrowych. Choć od 100 lat staramy się z atomu wydobyć jak najwiecej energii, to potencjał ten nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Elektrownie atomowe to dopiero początek - za rogiem czają się już reaktory fuzji jądrowej.
Jak podaje xinhua.net w miniony piątek 4 grudnia chińscy naukowcy uruchomili reaktor fuzji jądrowej HL-2M Tokamak, określany też jako "sztuczne Słońce". Badaczom udało się wygenerować pierwsze wyładowanie plazmy, poinformowało China National Nuclear Corpotration (CNNC). Reaktory są zaprojektowane tak, by odtworzyć procesy zachodzące w gwiazdach, doprowadzając do fuzji lżejszych pierwiastków wodoru i deuteru w cięższe, jak hel.
Jest to jednak wyjątkowo trudne, gdyż trzeba przezwyciężyć siły, które powstrzymują te pierwiastki przed łączeniem się w naturalnych warunkach. Gwiazdy wytwarzają olbrzymią energię i temperaturę, mają też gigantyczną grawitację, dzięki czemu pierwiastki się w nich tworzą i utrzymują. My takiej energii nie potrafimy jeszcze wygenerować, a nowo powstałe pierwiastki się rozpadają. Gdyby się udało się je utrzymać, zyskalibyśmy rewolucyjne źródło energii. Fuzja jądrowa nie generuje bowiem żadnych odpadów, a energia, którą wyzwala, jest większa, niż ta, którą trzeba włożyć w jej przeprowadzenie.
Powoli jednak notujemy kolejne sukcesy, jak ten chińskich naukowców. Tokamak HL-2M to największe urządzenie tego typu w Chinach. Wygenerowana przez niego plazma osiąga 150 milionów stopni Celsjusza, więcej niż w jądrze Słońca.
Czas zatrzymania energii w międzynarodowych urządzeniach tokamakowych wynosi mniej niż jedną sekundę. Czas wyładowania wystrzału HL-2M wynosi około 10 sekund, z czasem zatrzymania energii kilkaset milisekund
- powiedział Yang Qingwei, główny inżynier HL-2M w Southwestern Institute of Physics CNNC.
ITER to międzynarodowy projekt budowy eksperymentalnego reaktora termonuklearnego, który budowany jest we Francji. Jego powstanie zrewolucjonizuje energetykę na Ziemii i być może uratuje naszą planetę przed katastrofą klimatyczną, jeśli zostanie skonstruowany na czas. Chińczycy liczą, że dane, które dostarczy Tokamak HL-2M pozwolą im zyskać większe znaczenie w tym przełomowym projekcie.