Kosmiczny wyścig trwa. Rosja planuje poszukiwania minerałów na Księżycu, użyje holownika jądrowego

Kompleks kosmiczny Nuklon może służyć do poszukiwania minerałów na Księżycu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie Rosja rozpocznie poszukiwanie minerałów na srebrnym globie.

O planach Rosji poinformowała agencja prasowa Interfax, powołując się na materiały znajdujące się na portalu zamówień rządowych. Czytamy w nim, że Rosjanie planują sprawdzić niektóre obszary Księżyca pod kątem eksploatacji minerałów. Kompleks kosmiczny Nuklon ma być także wykorzystany do mapowania powierzchni, wyznaczania obszarów z pustkami podpowierzchniowymi oraz doboru odpowiednich miejsc do lądowania i rozmieszczenia stacji. 

Zobacz wideo Latający silos na zboże, czyli ważny test nowej rakiety Muska

Rosja planuje liczne działania w Kosmosie 

Informacja o planach dotyczących poszukiwania minerałów została poprzedzona doniesieniami o pracach nad rozwojem kompleksu Nuklon do lotów w daleki kosmos. W piątek 11 grudnia. Roscosmos i KB Arsenal podpisały umowę opiewającą na ponad 4 mld rubli. Planowany termin realizacji kompleksu, w skład którego wejdzie holownik kosmiczny z reaktorem jądrowym na pokładzie, to lipiec 2024 roku.

Chang'e 5Chang'e-5 wylądowała na Oceanie Burz. Przywiezie próbki skał z Księżyca

Holownik kosmiczny będzie używany do lotów w kosmos. W 2030 roku powinien udać się w długi lot, aby zbadać trzy ciała niebieskie: Księżyc, Wenus oraz jeden z księżyców Jowisza. 

Kosmiczny wyścig trwa. NASA ogłasza grupę astronautów, z których część poleci na Księżyc 

NASA głosiła ostatnio grupę astronautów, z których zostaną wytypowani członkowie nowej misji załogowej na Księżyc. W 2024 roku w ramach międzynarodowej misji Artemis grono astronautów ponownie wyląduje na księżycu. Po raz ostatni ludzka stopa stanęła na srebrnym globie 48 lat temu. Przyszli astronauci mogą liczyć na pensję w wysokości od 104 898 do 161 141 dolarów rocznie. NASA zatrudni prawdopodobnie od ośmiu do 12 osób, które dołączą do grona 48 astronautów. 

Więcej o: