21 grudnia na niebie pojawi się Gwiazda Betlejemska. Po raz pierwszy od 800 lat

Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie w przesilenie zimowe, czyli 21 grudnia 2020 roku. Po raz ostatni to zjawisko było widziane w 1226 roku, czyli 794 lata temu.

Gwiazda Betlejemska to niezwykle rzadkie zjawisko. Po raz ostatni widziane było w 1226 roku, a po 2020 roku na kolejną trzeba będzie czekać do 2080 roku, a później do 2400. W tym roku Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie w noc zimowego przesilenia, czyli 21 grudnia.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Gwiazda Betlejemska. Co to jest? Dlaczego to wyjątkowe zjawisko? 

Gwiazd Betlejemska to zjawisko powstające na skutek wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Jest to ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem. 21 grudnia 2020 roku będzie można zaobserwować wielką koniunkcję Jowisza i Saturna, czyli dwóch największych planet w Układzie Słonecznym. Już za kilka dni będą one oddzielone od siebie o 600 mln km, co w przestrzeni kosmicznej można uznać za niewielki dystans. Dodatkowo znajdować się będą w jednej w odstępie 0,1 stopnia. Z perspektywy Ziemi sprawi, że będą wyglądać jak jeden bardzo jasny punkt na niebie. 

Nazwa Gwiazda Betlejemska powstała ze względu na to, że zjawisko pojawia się bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia. Jest także naturalnym nawiązaniem do wydarzeń biblijnych. Trzej mędrcy ze Wschodu zostali naprowadzeni przez jasny punkt na niebie do miejsca narodzin Jezusa. 

Gwiazda Betlejemska. Kiedy będzie widoczna? Jak ją obserwować? 

W pełnej okazałości Gwiazda będzie widoczna na niebie po zachodzie słońca w najbliższy poniedziałek 21 grudnia, ale dostrzec ją będzie można do 25 grudnia. Zjawisko astronomiczne można zaobserwować gołym okiem przy korzystnych warunkach pogodowych. Według prognozy pogody tego dnia można spodziewać się lekkiego zachmurzenia w związku z tym niezbędna może być luneta, lornetka bądź teleskop.

Więcej o: