Nad Chinami widziano bardzo jasny bolid. Meteoroid mógł sięgnąć powierzchni Ziemi

Mieszkańcy jednej z prowincji w południowych Chinach mieli okazję zobaczyć bardzo jasny meteor. Zdaniem lokalnych mediów mieliśmy do czynienia z bolidem, a meteoroid, który wpadł w atmosferę, mógł sięgnąć powierzchni Ziemi.
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Meteor to jasny ślad na niebie zostawiony przez meteoroid, który wpadł w ziemską atmosferę. Zjawisko to jest stosunkowo częste, jednak zazwyczaj mamy do czynienia z bardzo małymi okruchami skalnymi z przestrzeni kosmicznej, które są ledwie widoczne z Ziemi.

Jasny bolid nad Chinami

Większe meteoroidy, które mogą powodować znacznie jaśniejsze meteory lub nawet bolidy (jaśniejsze od blasku Wenus) i superbolidy zdarzają się bardzo rzadko lub z dala od zamieszkałych rejonów Ziemi. Teraz taki jasny meteor mieli okazję zobaczyć mieszkańcy jednej z południowych prowincji Chin.

Jak donoszą zachodnie media w oparciu o informacje pojawiające się m.in. na chińskich portalach społecznościowych, meteor widziany 23 grudnia w godzinach porannych rozświetlił całe niebo. Podobno miał wystraszyć lokalnych mieszkańców i był wystarczająco jasny, aby nazwać go właśnie bolidem.

Moment wpadnięcia kosmicznego kamienia w atmosferę został zarejestrowany przez wielu internautów z Chin, nie jest jednak jasne czy resztki meteoroidu sięgnęły powierzchni Ziemi. Według niektórych relacji, tak właśnie się stało.

To bolid był Gwiazdą Betlejemską?

Pojawianie się meteorów lub innych jasnych zjawisk na niebie od razu kojarzy się z Gwiazdą Betlejemską, którą Trzej Mędrcy mieli ujrzeć niedługo po narodzinach Chrystusa. Do dziś jest zresztą jednym z symboli silnie związanych z Bożym Narodzeniem.

Warto jednak zauważyć, że badacze wciąż nie wiedzą, co biblijni mędrcy faktycznie zobaczyli na niebie. Uważa się, że najprawdopodobniej nie była to gwiazda, ale np. wybuch supernowej, koniunkcja Jowisza i Saturna (lub Marsa, Jowisza i Saturna) albo pojawienie się bolidu lub jasnej komety. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym tekście:

Więcej o: