Bardzo jasny bolid nad zachodnią Polską. Użytkownicy internetu pokazują filmiki
Po raz ostatni bardzo jasny bolid mieliśmy okazję zobaczyć (na zachodzie kraju) na początku stycznia 2020 roku. Po ponad 12 miesiącach ponownie pojawił się na niebie.
Bardzo jasny bolid nad Polską
Jak poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki na facebookowej stronie "Z głową w gwiazdach", w piątek nad ranem (o godz. 7:07) nad Polską przeleciał bardzo jasny bolid. Zjawisko mogło mieć porównywalną jasność do słynnego bolidu z października 2015 roku.
Wpadający w atmosferę meteoroid na chwilę rozświetlił niebo, choć o tej porze było już dość jasno. Nie wiadomo, jaką jasność osiągnął. Co więcej, nie mamy zbyt dobrych nagrań zjawiska, bo - jak tłumaczy Wójcicki - kamery Polskiej Sieci Bolidowej już nie pracowały.
W sieci pojawiają się jednak filmiki, na których zarejestrowano obiekt. Tradycyjnie w takich przypadkach, zarejestrowały go kamerki osób jadących akurat autem. Wiadomo, że bolid widoczny był w zachodniej Polsce. Na pewno w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
Bolid, meteor, meteoroid i meteoryt - czym się różnią?
Mylenie bolidu i meteoru z meteorytem jest niestety bardzo częste. Jednak ani jasny ślad, ani kosmiczny kamień, który go powoduje, meteorytem nie jest. Warto zatem wyjaśnić używane w astronomii nazewnictwo.
Meteor to wspomniana jasna smuga na niebie, który pozostawia za sobą meteoroid (kosmiczny kamień wpadający w atmosferę Ziemi). Z powodu gigantycznej prędkości (od kilkunastu do kilkudziesięciu km/s), z którą porusza się skała, powietrze otaczające meteoroid rozgrzewa się do ogromnych temperatur i jonizuje. W efekcie powstaje charakterystyczny ślad na niebie potęgowany dodatkowo przez świecące cząstki uwolnione z powierzchni skały.
Podczas przelotu przez atmosferę następuje stopniowy ubytek masy meteoroidu (ablacja), a czasem również eksplozja nad powierzchnią planety. Wielkość meteoroidu zazwyczaj przekłada się na jasność meteoru, a te jaśniejsze od blasku Wenus to bolidy (a jeszcze jaśniejsze to superbolidy). Choć większość meteoroidów jest niszczona w atmosferze, te największe uderzają w Ziemię. Właśnie te pozostałości kosmicznych kamieni, które dotarły do powierzchni planety, nazywamy meteorytami.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Rząd wprowadza obostrzenia. Lockdown w woj. pomorskim. Trzy kolejne województwa na liście alarmowej
- Ceny prądu. Rekompensaty niepotrzebne? Wiceminister z Solidarnej Polski: Mam inne zdanie
- Tesla nawiązuje współpracę z kopalnią niklu w Nowej Kaledonii. Elon Musk będzie mógł spać nieco spokojniej
- Chiny prezentują plan kluczowy dla klimatu. Eksperci: Wciąż jest za mało ambitny
- "Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Na świecie trwa wyścig o auto przyszłości. Tesla ucieka konkurentom. Niemieckie koncerny mocno w tyle