Życie na Ziemi w większości zakończy się za miliard lat. Zabraknie tlenu

Za miliard lat ziemska atmosfera zawierać będzie bardzo mało tlenu. W związku z tym nie będzie nadawać się do zamieszkania przez złożone organizmy tlenowe - tak wynika z badań, które opublikowali naukowcy z Japonii oraz USA.

Obecnie tlen stanowi około 21 proc. ziemskiej atmosfery. Dzięki temu jest ona idealna dla dużych i złożonych organizmów (takich jak my), które potrzebują tlenu do przetrwania. Jednak w początkowej fazie istnienia Ziemi jego poziom był znacznie niższy i w odległej przyszłości prawdopodobnie wróci do tego stanu - czytamy na portalu newscientist.com, który przedstawił najnowsze wyniki badań naukowców

Zobacz wideo "Godów ma 2000 mieszkańców. Powietrze tam jest gorsze niż Londynie"

Naukowcy stworzyli modele, które przewidują, jak zmienią się warunki na Ziemi 

Za odkrycie dotyczące poziomu tlenu w atmosferze odpowiadają Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie. Stworzyli oni modele klimatyczne, biologiczne i geologiczne Ziemi, aby przewidzieć, jak zmienią się jej warunki atmosferyczne.

W II połowie roku 2020 emisje CO2 ponownie zaczęły rosnąć Spadek emisji CO2 dzięki pandemii chwilowy. Przekroczono poziom z 2019 r.

- Odkryliśmy, że natleniona atmosfera Ziemi nie będzie trwałym elementem - powiedział Ozaki. Według ekspertów poziom tlenu w atmosferze ziemskiej utrzyma się na obecnym poziomie przez miliard lat. Później wróci do stanu sprzed 2,4 mld lat. Jak duży będzie spadek ilości tlenu w atmosferze? -  Mówimy o około milionie razy mniej tlenu niż obecnie - zaznacza Reinhard. Dodatkowo zbiegnie się to ze wzrostem ilości metanu w atmosferze (będzie go 10 000 razy więcej niż teraz). 

Życie na Ziemi zakończy się za miliard lat. Powodem starzenie się Słońca

Jako główny powód tak drastycznych zmian w atmosferze naukowcy podają starzenie się Słońca. Będzie się ono nagrzewać i uwalniać więcej energii, co doprowadzi do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Według badaczy, po zmianach w atmosferze na Ziemi, a także w wodzie żyć będą jedynie drobnoustroje.

Na Facebooku pojawiły się oferty sprzedaży fragmentów lasów deszczowych Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Na Facebooku

Więcej o: