"Nature": Naukowcy z powodzeniem połączyli komórki człowieka i małpy. Embriony zniszczono

Hiszpańscy naukowcy z pomocą chińskich badaczy zdołali połączyć w embrionie komórki człowieka i makaka jawajskiego. Embriony zniszczono po 20 dniach, ale w środowisku naukowym pojawiły się wątpliwości co do etycznej natury eksperymentu.

Jak informuje "Nature" w opublikowanym 15 kwietnia artykule "Cell", hiszpańscy naukowcy z pomocą chińskich badaczy przeprowadzili ważny eksperyment - zdołali połączyć komórki macierzyste człowieka z embrionem makaka jawajskiego, tworząc tak zwaną chimerę. To już kolejne podobne doświadczenie zespołu Juana Carlosa Izpisu'y, szefa laboratorium genetycznego w kalifornijskim Instytucie Salk. Jego zespół już w 2017 roku z powodzeniem przeprowadził taki eksperyment na świniach i ludziach. 

Zobacz wideo Najczęstsze choroby genetyczne

Eksperyment hiszpańskich naukowsów. Skrzyżowanie małpy i człowieka może pomóc nauce

Izpisua twierdzi, że badania mogą się przyczynić do rozwiązania problemów z dostępnością organów do przeszczepów. Eksperyment ma także pozwolić na lepsze zrozumienie ludzkiego rozwoju, starzenia się, a także progresji chorób na wczesnych etapach. 

Może być naprawdę bardzo przydatny dla postępu w badaniach biomedycznych

- mówi Izpisua cytowany przez BBC.

Prosiak, zdj. iluChiny. Naukowcy połączyli geny świni i małpy. Tragiczne skutki eksperymentu

Naukowiec podkreśla też, że badania pozwolą zrozumieć i poprawić ludzkie zdrowie. Dodaje również, że zostały one przeprowadzone zgodnie z aktualnymi wytycznymi etycznymi i prawnymi. Jak tłumaczy, eksperyment został przeprowadzony w Chinach ze względu na dużą populację małp w tym kraju oraz wiedzę tamtejszych ekspertów. Badacz wyjaśnia, że takie badania można prowadzić m.in. także w USA, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Zauważa, że wciąż pojawiają się wątpliwości co do etycznej natury eksperymentu. 

Embriony zostały zniszczone

Po tygodniu od zapłodnienia wszystkie z 132 embrionów makaków wciąż zawierały komórki człowieka. Z czasem większość zaczęła obumierać, a do 19 dnia eksperymentu przetrwały tylko trzy chimeryczne embriony człowieka i małpy. Po 20 dniach wszystkie embriony zostały zniszczone.

Tchórz czarnołapy jest zagrożony wyginięciem. Udało się go sklonowaćTchórz czarnołapy jest zagrożony wyginięciem. Udało się go sklonować

Naukowcom zarzuca się, że sama możliwość stworzenia takiej chimery jest niebezpieczna. Ktoś mógłby bowiem doprowadzić eksperyment do końca, tworząc w pełni rozwinięty organizm skrzyżowany z komórek człowieka i zwierzęcia. 

Naukowcy, którzy przeprowadzili ten eksperyment, twierdzą, że stworzenie tzw. chimery daje nauce nowe możliwości, bo niektórych eksperymentów nie jesteśmy w stanie prowadzić na ludziach. Ale czy te embriony są ludźmi, czy nie, pozostaje otwartym pytaniem

- mówi dla BBC Dr Anna Smajdor, bioetyczka z University of East Anglia's Norwich Medical School.

Więcej o: