NASA opublikowała pierwsze kolorowe zdjęcie z Marsa z lotu ptaka. Będzie "wyżej, dalej, szybciej"

NASA poinformowała o pierwszym kolorowym zdjęciu zrobionym z góry na powierzchni Marsa. Fotografia została wykonana przez dron Ingenuity podczas drugiego udanego testu lotu, który odbył się 22 kwietnia.

Na zdjęciu, poza Marsem, widoczny jest również łazik Perseverance Mars, który wypuścił drona - informuje NASA.

Zobacz wideo NASA użyła superkomputera, by zasymulować zmiany pór roku na Marsie [zobacz]

NASA opublikowała pierwsze kolorowe zdjęcie Marsa z lotu ptaka. Zrobił je dron

- Zamontowana w kadłubie helikoptera i skierowana około 22 stopnie poniżej horyzontu kolorowa kamera Ingenuity o wysokiej rozdzielczości zawiera czujnik 4208 na 3120 pikseli - informuje NASA. Jak opisuje BBC, "mały dron Ingenuity zawisł pięć metrów nad ziemią, przechylił się i przesunął dwa metry w bok, po czym zawrócił i opuścił się z powrotem w miejscu, z którego wystartował". Lot trwał 51,9 sekundy, a dron poruszał się z prędkością pół metra na sekundę.

"Wyżej, dalej, szybciej" - zapowiada NASA. Będą kolejny loty

BBC poinformowało również, że NASA chce, by każda kolejna wyprawa łazika i drona podnosiła poprzeczkę. Na niedzielę zaplanowano już trzeci z kolei lot. Tym razem, choć dron ma wzbić się na tę samą wysokość, to ma poruszać się z prędkością do dwóch metrów na sekundę, a lot ma potrwać 80 sekund.

Wyjątkowe odkrycie w Bałtyku. Gąsienica sprzed 44 mln lat w bursztynieWyjątkowe odkrycie w Bałtyku. Gąsienica sprzed 44 mln lat w bursztynie

Dron Ingenuity to pierwszy statek powietrzny z napędem wysłany przez ludzkość na inną planetę niż Ziemia. Okazało się, że doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Gęstość atmosfery Marsa jest mniejsza niż gęstość atmosfery Ziemi, a co za tym idzie, wymaga znacznie szybszej prędkości obrotu śmigieł.

Betelgeza - wizja artystyZdaniem naukowców Betelgeza może być "fabryką" ciemnej materii

Więcej o: