Rosjanie odmrażają turystykę kosmiczną. Pierwszy lot w grudniu. NASA ma podobne plany

Bartłomiej Pawlak
Rosja po raz pierwszy od wielu lat wyśle turystów w kosmos. Jako pierwsi na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą dwaj Japończycy, a przygotowania jednego z nich już się rozpoczęły. Amerykanie nie zamierzają pozostać w tyle i snują podobne plany.
Zobacz wideo Rosja ma już dość współpracy z USA w kosmosie? Stawia na "narodowy" projekt. [OKO NA ŚWIAT]

Rosja już jakiś czas temu zapowiedziała, że zamierza odmrozić loty w kosmos w celach turystycznych. Pierwszy kosmiczny turysta (Amerykanin Dennis Tito) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleciał w 2001 roku. Po nim na ISS poleciało jeszcze sześć osób, a ostatni lot odbył się w 2009 roku.

Będą kolejne loty kosmicznych turystów

W połowie 2020 roku Rosjanie podpisali umowę z firmą Space Adventures Inc., z którą współpracowała już przy okazji poprzednich lotów kosmicznych turystów. Zapowiedziała wtedy, że na odmrożenie kosmicznej turystyki możemy liczyć najpewniej w 2023 roku.

Okazuje się jednak, że pierwsze osoby polecą na orbitę znacznie wcześniej. Roskosmos (rosyjska agencja kosmiczna) ogłosił właśnie, że japoński przedsiębiorca i miliarder Yusaku Maezawa właśnie rozpoczął przygotowania do lotu, który ma odbyć się z kosmodromu Bajkonur jeszcze w tym roku - 8 grudnia 2021.

Yusaku Maezawa przeszedł pomyślnie badania lekarskie, co oznacza, że będzie mógł rozpocząć kolejne etapy przygotowań do lotu. Będzie 8. kosmicznym turystą w historii i pierwszym Japończykiem. Wraz z nim do Sojuza MS-20 wsiądzie inny kosmiczny turysta i asystent Maezawy - Yozo Hirano. Dowódcą misji będzie zawodowy kosmonauta - Rosjanin Aleksandr Misurkin.

Obaj turyści spędzą w kosmosie 12 dni, po czym wrócą na Ziemię ponownie na pokładzie kapsuły Sojuz. Zanim jednak to się stanie, będą musieli przejść szereg szkoleń i badań, w tym trzymiesięczny kurs w Centrum Szkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina w Rosji. Swój lot opłacą oczywiście samodzielnie, ale cena pozostaje nieznana.

Warto wspomnieć, że Yusaku Maezawa już wcześniej wielokrotnie starał się polecieć w przestrzeń kosmiczną. Miliarder w 2018 roku wykupił od amerykańskiej firmy SpaceX bilet na podróż dookoła Księżyca (ma się odbyć w 2023 roku). Niedługo później szukał "wyjątkowej kobiety", która będzie mu towarzyszyć, jednak w marcu br. ogłosił, że na pokład zabierze ze sobą ośmiu artystów.

Amerykanie również planują loty turystów na ISS

USA również planuje wysłanie pierwszych kosmicznych turystów w kosmos. NASA ogłosiła kilka dni temu, że podpisała z firmą Axiom Space umowę na realizację pierwszej misji prywatnej misji kosmicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która odbędzie się najwcześniej w styczniu 2022 roku.

Na ISS ma polecieć czworo kosmicznych turystów, którzy wystartują z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie na pokładzie statku Crew Dragon od SpaceX. Szkolenie prywatnych astronautów (tak nazywa ich NASA) ma zacząć się już latem br. Na pokładzie stacji kosmicznej turyści mają spędzić 8 dni.

Więcej o: