Zdjęcie zostało zrobione przez orbitujące obserwatorium rentgenowskie Chandra, które zostało wystrzelone w 1999 roku. Kontrast fotografii nadał radioteleskop MeerKAT, znajdujący się na terenie Afryki Północnej.
Na zdjęciu opublikowanym przez NASA, na które składa się z 370 obserwacji udokumentowanych w ciągu dwóch dekad, widać nici przegrzanego gazu i pól magnetycznych, które splatają się w centrum galaktyki Drogi Mlecznej. Na fotografii znajdują się także m.in. duże pióropusze gorącego gazu, które rozciągają się na ok. 700 lat świetlnych powyżej i poniżej płaszczyzny galaktyki.
Jak podaje nasa.gov, "zdjęcia pokazują, ze nici magnetyczne mają tendencję do pojawiania się na zewnętrznych granicach dużych smug gorącego gazu". Ma to oznaczać, że gaz nagromadzony pióropuszu "napędza pola magnetyczne, które zderzając się ze sobą tworzą nici".
"To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny lub energetyczny ekosystem w centrum naszej galaktyki" - wyjaśnił, cytowany przez theguardian.com, astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst, który pracował nad zdjęciem przez ostatni rok. Wang dodał, że na fotografii jest "wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziurach i gwiazdach neutronowych". Centrum Drogi Mlecznej znajduje się 26 000 lat świetlnych od Ziemi.