Niezwykłe zdjęcie Drogi Mlecznej. "To gwałtowny lub energetyczny ekosystem w centrum naszej galaktyki"

NASA opublikowała nowe zdjęcie przedstawiające centrum Drogi Mlecznej. Fotografia składa się z 370 obserwacji, które udało się udokumentować w ciągu ostatnich 20 lat. Widzimy na niej miliardy gwiazd oraz czarnych dziur.

Zdjęcie zostało zrobione przez orbitujące obserwatorium rentgenowskie Chandra, które zostało wystrzelone w 1999 roku. Kontrast fotografii nadał radioteleskop MeerKAT, znajdujący się na terenie Afryki Północnej. 

Zobacz wideo Łazik NASA wylądował na Marsie i przesłał pierwsze zdjęcia z jego powierzchni

NASA opublikowała zdjęcie centrum Drogi Mlecznej. Widać m.in. pióropusze gorącego gazu 

Na zdjęciu opublikowanym przez NASA, na które składa się z 370 obserwacji udokumentowanych w ciągu dwóch dekad, widać nici przegrzanego gazu i pól magnetycznych, które splatają się w centrum galaktyki Drogi Mlecznej. Na fotografii znajdują się także m.in. duże pióropusze gorącego gazu, które rozciągają się na ok. 700 lat świetlnych powyżej i poniżej płaszczyzny galaktyki.

Jak podaje nasa.gov, "zdjęcia pokazują, ze nici magnetyczne mają tendencję do pojawiania się na zewnętrznych granicach dużych smug gorącego gazu". Ma to oznaczać, że gaz nagromadzony pióropuszu "napędza pola magnetyczne, które zderzając się ze sobą tworzą nici". 

Wizualizacja misji Europa Clipper na Europę Księżyc Jowisza może być usiany podwodnymi wulkanami

Zdjęcie powstało w czasie pandemii koronawirusa

"To, co widzimy na zdjęciu, to gwałtowny lub energetyczny ekosystem w centrum naszej galaktyki" - wyjaśnił, cytowany przez theguardian.com, astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst, który pracował nad zdjęciem przez ostatni rok. Wang dodał, że na fotografii jest "wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziurach i gwiazdach neutronowych". Centrum Drogi Mlecznej znajduje się 26 000 lat świetlnych od Ziemi.

Chiny. Start rakiety ze statkiem z zapasami na powstającą chińską stację kosmiczną. Chiny. Tianzhou-2 zadokował do modułu nowej stacji kosmicznej. Ma ponad rok życia

Więcej o: