Niesporczaki oraz kałamarnice Euprymna scolopes znajdą się na pokładzie rakiety Falcon 9 (wyprodukowanej przez firmę Elona Muska), która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 3 czerwca - informuje portal livescience.com.
Podczas 22. misji zaopatrywania stacji kosmicznej w kosmos wystrzelonych zostanie pięć tys. niesporczaków, znanych jako najbardziej wytrzymałe zwierzęta na świecie. Mają one zaledwie jeden milimetr długości i są zdolne do przetrwania ekstremalnego promieniowania czy ciśnienia, a także wysokiej i niskiej temperatury, w tym także zamrożenia. Organizmy te są w stanie przetrwać dni lub tygodnie z niewielką ilością tlenu lub nawet jego brakiem.
- Wykazano, że przeżywają loty kosmiczne i rozmnażają się w ich trakcie, a nawet mogą przetrwać długotrwałą ekspozycję na próżnię kosmosu - powiedział - jak przytacza portal livescience.com - biolog molekularny Uniwersytetu Wyoming, dr Thomas Boothby.
Kiedy niesporczaki dotrą na ISS, astronauci będą próbowali dowiedzieć się, jakie geny są odpowiedzialne za wytrzymałość zwierząt, licząc, że otrzymane wnioski będą mogły wspomóc także ludzi udających się w kosmos.
Niesporczakom w kosmosie mają towarzyszyć także kałamarnice Euprymna scolopes, które osiągają długość trzech mm, a ich ciała, za pośrednictwem bioluminescencyjnych bakterii, wytwarzają białe światło. Naukowcy chcą zbadać zależność między zwierzętami a bakteriami. Kałamarnice rodzą się bowiem bez ich obecności i dopiero później pozyskują je z otaczającego oceanu.
Falcon 9 to wyprodukowana przez firmę Elona Muska SpaceX pierwsza rakieta "wielokrotnego użytku". Jak pisaliśmy, jej pierwszy start miał miejsce 4 czerwca 2010 roku - wtedy jednak nie udało jej się wrócić na Ziemię. Przełom nastąpił pod koniec 2015 roku, podczas 20. startu rakiety. Wtedy po raz pierwszy powróciła ona w miejsce startu.