Kosmiczna Arka Elona Muska. Zabierze w kosmos najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi

Niesporczaki i kałamarnice Euprymna scolopes polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną przy okazji 22. misji jej zaopatrywania. Na miejscu zostaną poddane badaniom - naukowcy liczą, że uzyskane wnioski wspomogą samych astronautów podczas misji.
Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Niesporczaki oraz kałamarnice Euprymna scolopes znajdą się na pokładzie rakiety Falcon 9 (wyprodukowanej przez firmę Elona Muska), która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 3 czerwca  - informuje portal livescience.com.

Niesporczaki i kałamarnice polecą w kosmos 

Podczas 22. misji zaopatrywania stacji kosmicznej w kosmos wystrzelonych zostanie pięć tys. niesporczaków, znanych jako najbardziej wytrzymałe zwierzęta na świecie. Mają one zaledwie jeden milimetr długości i są zdolne do przetrwania ekstremalnego promieniowania czy ciśnienia, a także wysokiej i niskiej temperatury, w tym także zamrożenia. Organizmy te są w stanie przetrwać dni lub tygodnie z niewielką ilością tlenu lub nawet jego brakiem.

- Wykazano, że przeżywają loty kosmiczne i rozmnażają się w ich trakcie, a nawet mogą przetrwać długotrwałą ekspozycję na próżnię kosmosu - powiedział - jak przytacza portal livescience.com - biolog molekularny Uniwersytetu Wyoming, dr Thomas Boothby.

Nie Tom Cruise, ale rosyjska aktorka poleci pierwsza w kosmos

Kiedy niesporczaki dotrą na ISS, astronauci będą próbowali dowiedzieć się, jakie geny są odpowiedzialne za wytrzymałość zwierząt, licząc, że otrzymane wnioski będą mogły wspomóc także ludzi udających się w kosmos.

Niesporczakom w kosmosie mają towarzyszyć także kałamarnice Euprymna scolopes, które osiągają długość trzech mm, a ich ciała, za pośrednictwem bioluminescencyjnych bakterii, wytwarzają białe światło. Naukowcy chcą zbadać zależność między zwierzętami a bakteriami. Kałamarnice rodzą się bowiem bez ich obecności i dopiero później pozyskują je z otaczającego oceanu.

Starlink. Satelity SpaceX w KanadzieInternet od Starlink oferuje świetną prędkość. Przekroczył 550 Mb/s

Falcon 9 - pierwsza rakieta "wielokrotnego użytku"

Falcon 9 to wyprodukowana przez firmę Elona Muska SpaceX pierwsza rakieta "wielokrotnego użytku". Jak pisaliśmy, jej pierwszy start miał miejsce 4 czerwca 2010 roku - wtedy jednak nie udało jej się wrócić na Ziemię. Przełom nastąpił pod koniec 2015 roku, podczas 20. startu rakiety. Wtedy po raz pierwszy powróciła ona w miejsce startu. 

Więcej o: