Zaćmienie Słońca już w czwartek. Będzie widoczne także na niebie w Polsce. Jak bezpiecznie je oglądać?

W czwartek 10 czerwca będziemy mogli zobaczyć na niebie wyjątkowy, astronomiczny spektakl. Zaćmienie Słońca będzie najlepiej widoczne na terenach Kanady, Rosji i Grenlandii, ale w Polsce również będzie widoczne, choć już tylko częściowe. Jak je oglądać??

Widoczne zaćmienie Słońca to nie lada gratka dla miłośników wyjątkowych wydarzeń. Warto obejrzeć je już w ten czwartek, ponieważ kolejna taka szansa powtórzy się dopiero za rok.

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Zaćmienie Słońca w Polsce. Gdzie będzie najlepiej widoczne?

Im dalej na północ, tym bardziej wyraźne będzie zaćmienie Słońca. W Polsce można będzie zaobserwować wyłącznie zaćmienie częściowe, które występuje, gdy obserwator nie znajduje się w cieniu, a w półcieniu Księżyca.

Jeff Bezos poleci w kosmos swoją rakietą New Shepard firmy Blue OriginJeff Bezos poleci w kosmos własną rakietą New Shepard. Start misji Blue Origin już 20 lipca

Zgodnie z Kalendarzem Astronomicznym na 2021 rok, jako pierwsi zaćmienie zaobserwują mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Będzie ono dla nich widoczne już o godzinie 11:38. W Bieszczadach będzie można je zaobserwować o godzinie 12. Jak podaje RMF FM, zaćmienie Słońca zakończy się na Śląsku i Małopolsce około kwadrans przed godziną 14. Na Podlasiu te wyjątkowe przedstawienie zakończy się punktualnie o godzinie 14.  Oznacza to, że Polacy będą mogli obserwować zaćmienie Słońca przez około dwie godziny.

Zaćmienie Słońca w Polsce. Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie?

Eksperci alarmują, że oglądanie zaćmienia Słońca bez odpowiedniego sprzętu może być niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego wzroku - może zakończyć się nawet jego utratą. "Intensywne światło i promieniowanie UV może zagrozić nam już podczas obserwacji nieuzbrojonym okiem. Jeśli natomiast spojrzymy na Słońce przez niezabezpieczony odpowiednimi filtrami teleskop czy lornetkę, może to się skończyć solidnymi poparzeniami" - czytamy na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach".

Zaćmienie słońca można bezpiecznie oglądać przez zaćmieniowe okulary lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Nie wolno jednak używać klisz rentgenowskich, przydymionego szkła oraz płyt CD.

Jeśli nie wiemy, czy posiadane przez nas sprzęty zapewnią odpowiednią ochronę wzroku, należy zrezygnować z samodzielnego patrzenia w Słońce i zdecydować się na obejrzenie transmisji online.

Betsiboka płynie w północnej części MadagaskaruCzerwona rzeka widziana z kosmosu. "Ziemia krwawi"

Na następne zaćmienie Słońca będziemy musieli czekać ponad rok - do 25 października 2022 r. Będzie to zaćmienie częściowe, widoczne w Polsce. Jak podaje Onet, zaćmienie całkowite pojawi się dopiero latem 2026 r., ale nie będzie widoczne w Polsce. W naszym kraju pojawi się dopiero 7 października 2135 r.

Więcej o: