W czwartek Słońce, Ziemia i Księżyc przez chwilę znajdą się w linii prostej, jednak nasz naturalny satelita będzie dalej od Ziemi niż zazwyczaj, przez co nie zasłoni całej tarczy Słońca. Zaćmienie będzie zatem częściowe, a widoczna z naszej planety powierzchnia Słońca będzie zakryta tylko w niewielkiej części.
Na mapce, którą na swoim fanpage'u opublikował AstroLife, widać, w jakich godzinach zaćmienie Słońca będzie widoczne w różnych regionach Polski. Astronomiczny spektakl rozpocznie się około godz. 11.40 na zachodzie kraju (potrwa tam nieco ponad dwie godziny), a zakończy po godz. 14 (w okolicach Suwałk) - na wschodzie zaćmienie będzie można obserwować przez niespełna dwie godziny.
O której godzinie oglądać zaćmienie w różnych miastach Polski? Poniżej podajemy pory do najlepszej obserwacji:
Eksperci alarmują, że oglądanie zaćmienia Słońca bez odpowiedniego sprzętu może być niebezpieczne dla wzroku - może zakończyć się nawet jego utratą. "Intensywne światło i promieniowanie UV może zagrozić nam już podczas obserwacji nieuzbrojonym okiem. Jeśli natomiast spojrzymy na Słońce przez niezabezpieczony odpowiednimi filtrami teleskop czy lornetkę, może to się skończyć solidnymi poparzeniami" - czytamy na fanpage'u "Z głową w gwiazdach".
Zaćmienie słońca można bezpiecznie oglądać przez specjalne okulary do obserwacji słońca lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Nie wolno natomiast używać klisz rentgenowskich, przydymionego szkła oraz płyt CD.
Jeśli nie wiemy, czy posiadane przez nas sprzęty zapewnią odpowiednią ochronę wzroku, należy zrezygnować z samodzielnego patrzenia w Słońce i zdecydować się na obejrzenie transmisji online. Ta będzie dostępna m.in. pod TYM LINKIEM.
Na następne zaćmienie Słońca będziemy musieli czekać ponad rok - do 25 października 2022 r. Będzie to zaćmienie częściowe, widoczne także w Polsce.