Chiny zrobiły zdjęcie łazikowi z powierzchni Marsa. I nie jest to selfie

Chińska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia zrobione z powierzchni Marsa, na których zobaczyć możemy zarówno łazik Zhurong, jak i lądownik misji Tianwen-1. To pierwsze kolorowe fotografie w tak dobrej jakości. W jaki sposó chińskim naukowcom udało się je wykonać z odległości?
Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała najlepsze do tej pory zdjęcia, na których widoczny jest lądownik misji Tianwen-1 oraz sam łazik Zhurong. Na pierwszym z nich (widocznym powyżej) łazik wraz z lądownikiem dumnie pozują na lekkim wzniesieniu na powierzchni Marsa.

Jak powstała ta fotografia?

O ile łaziki Curiosity i Perseverance należące do NASA zazwyczaj wykonują sobie zdjęcia typu selfie (przy pomocy swoich robotycznych ramion z umieszczonymi nań kamerami), o tyle chińska fotografia wydaje się być wykonana przy pomocy innego marsjańskiego pojazdu. Jak to możliwe, skoro poza łazikiem i lądownikiem w najbliższy otoczeniu nie ma żadnego innego sprzętu?

Niesamowite zdjęcie chińskiego łazika na MarsieNiesamowite zdjęcie chińskiego łazika na Marsie fot. CNSA via AP

Jak tłumaczy agencja AP, zdjęcie zostało wykonane przez zdalnie sterowaną kamerę. Urządzenie w momencie lądowania na Marsie znajdowało się na pokładzie łazika, jednak umieścił on kamerę na powierzchni Marsa w odległości ok. 10 metrów od miejsca lądowania.

Łazik Zhurong wrócił następnie na swoje miejsce i ustawił się obok lądownika na czas wykonania fotografii. Warto zwrócić uwagę, że kompozycja zdjęcia (zapewne nieprzypadkowo) została dobrana w taki sposób, aby na fotografii były widoczne chińskie flagi (jedna na łaziku i jedna na lądowniku)

Drugie z opublikowanych teraz zdjęć zostało już wykonane w sposób tradycyjny przez kamerę zainstalowaną na końcu wysięgnika łazika. Na fotografii dobrze widoczne są płozy, po których Zhurong zjechał z pokładu lądownika na powierzchnię Marsa.

Zdjęcie chińskiego lądowania na MarsieZdjęcie chińskiego lądowania na Marsie fot. CNSA via AP

Chiński łazik na Marsie widoczny z kosmosu

Łazik w ostatnich dniach został też dostrzeżony na powierzchni Marsa z kosmosu. Jeden z orbitujących wokół planety statków kosmicznych 2 czerwca wykonał fotografię, na której zobaczyć możemy Zhurong wraz z lądownikiem.

Oba obiekty można zobaczyć w prawym górnym rogu fotografii (łazik poniżej lądownika). W kadrze oznaczono również dwa inne obiekty, które pojawiły się dopiero po lądowaniu łazika na Marsie. To spadochron i osłona termiczna, które zostały odrzucone w momencie lądowania.

Tianwen-1 to największy sukces Chin w kosmosie

Tianwen-1 to pierwsza samodzielna misja Chin na Marsa (i od razu udana). W pierwszym etapie (w lutym 2021 roku) chińscy naukowcy umieścili na orbicie Marsa orbiter, a po kilku miesiącach (w maju 2021 roku) wylądowały łazikiem na Czerwonej Planecie. Chiny stały się drugim (po USA) krajem w historii, który z powodzeniem wylądował na powierzchni Marsa.

Państwo Środka już wcześniej próbowało swoich sił w podbojach bliskiej nam planety. Pierwsza częściowo chińska (realizowana we współpracy z Rosją) misja międzyplanetarna (Yinghuo-1) odbyła się w 2011 roku. Pojazd utknął jednak na orbicie okołoziemskiej, a w 2012 roku spłonął w atmosferze naszej planety.

Więcej o: