Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała najlepsze do tej pory zdjęcia, na których widoczny jest lądownik misji Tianwen-1 oraz sam łazik Zhurong. Na pierwszym z nich (widocznym powyżej) łazik wraz z lądownikiem dumnie pozują na lekkim wzniesieniu na powierzchni Marsa.
O ile łaziki Curiosity i Perseverance należące do NASA zazwyczaj wykonują sobie zdjęcia typu selfie (przy pomocy swoich robotycznych ramion z umieszczonymi nań kamerami), o tyle chińska fotografia wydaje się być wykonana przy pomocy innego marsjańskiego pojazdu. Jak to możliwe, skoro poza łazikiem i lądownikiem w najbliższy otoczeniu nie ma żadnego innego sprzętu?
Niesamowite zdjęcie chińskiego łazika na Marsie fot. CNSA via AP
Jak tłumaczy agencja AP, zdjęcie zostało wykonane przez zdalnie sterowaną kamerę. Urządzenie w momencie lądowania na Marsie znajdowało się na pokładzie łazika, jednak umieścił on kamerę na powierzchni Marsa w odległości ok. 10 metrów od miejsca lądowania.
Łazik Zhurong wrócił następnie na swoje miejsce i ustawił się obok lądownika na czas wykonania fotografii. Warto zwrócić uwagę, że kompozycja zdjęcia (zapewne nieprzypadkowo) została dobrana w taki sposób, aby na fotografii były widoczne chińskie flagi (jedna na łaziku i jedna na lądowniku)
Drugie z opublikowanych teraz zdjęć zostało już wykonane w sposób tradycyjny przez kamerę zainstalowaną na końcu wysięgnika łazika. Na fotografii dobrze widoczne są płozy, po których Zhurong zjechał z pokładu lądownika na powierzchnię Marsa.
Zdjęcie chińskiego lądowania na Marsie fot. CNSA via AP
Łazik w ostatnich dniach został też dostrzeżony na powierzchni Marsa z kosmosu. Jeden z orbitujących wokół planety statków kosmicznych 2 czerwca wykonał fotografię, na której zobaczyć możemy Zhurong wraz z lądownikiem.
Oba obiekty można zobaczyć w prawym górnym rogu fotografii (łazik poniżej lądownika). W kadrze oznaczono również dwa inne obiekty, które pojawiły się dopiero po lądowaniu łazika na Marsie. To spadochron i osłona termiczna, które zostały odrzucone w momencie lądowania.
Tianwen-1 to pierwsza samodzielna misja Chin na Marsa (i od razu udana). W pierwszym etapie (w lutym 2021 roku) chińscy naukowcy umieścili na orbicie Marsa orbiter, a po kilku miesiącach (w maju 2021 roku) wylądowały łazikiem na Czerwonej Planecie. Chiny stały się drugim (po USA) krajem w historii, który z powodzeniem wylądował na powierzchni Marsa.
Państwo Środka już wcześniej próbowało swoich sił w podbojach bliskiej nam planety. Pierwsza częściowo chińska (realizowana we współpracy z Rosją) misja międzyplanetarna (Yinghuo-1) odbyła się w 2011 roku. Pojazd utknął jednak na orbicie okołoziemskiej, a w 2012 roku spłonął w atmosferze naszej planety.