NASA pokazała pierwsze zdjęcia megarakiety, która zabierze ludzi na Księżyc

NASA złożyła pierwszy egzemplarz rakiety SLS. Jej pierwszy stopień został zintegrowany z dwoma bocznymi członami. Amerykańska agencja kosmiczna pokazała pierwsze zdjęcia gotowej rakiety, która wykona pierwszy lot na Księżyc w ramach programu Artemis.
Zobacz wideo SLS - nowa wielka rakieta NASA

Inżynierowie w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy'ego na Florydzie z pomocą dźwigu podnieśli i postawili do pionu pierwszy stopień potężnej rakiety nośnej Space Launch System (SLS), a następnie zintegrowali go z dwoma mniejszymi członami bocznymi. Rakieta została poskładana w budynku montowania pojazdów (Vehicle Assembly Building - VAB).

Agencja NASA udostępniła nagranie i zdjęcia, przedstawiające proces podnoszenia i składania rakiety SLS.

NASA złożyła rakietę SLS

Główny człon rakiety SLS jest napędzany czterema silnikami RS-25, zasilanymi ciekłym wodorem i ciekłym tlenem. Jest wysoki na ok. 64 metrów, a bez paliwa waży ponad 85 tys. kilogramów. To największy element rakiety. Natomiast dwie boczne rakiety pomocnicze są wypełnione paliwem stałym, ich zadaniem będzie szybko wynieść rakietę wraz ze statkiem kosmicznym w przestrzeń kosmiczną. 

Rakieta SLS dostarczy statek kosmiczny Orion na Księżyc

Agencja NASA pracuje nad rakietą nośną SLS od 2011 r. Będzie to najpotężniejsza rakieta na świecie, zdolna do realizacji dalekodystansowych lotów kosmicznych. W ramach bezzałogowej misji Artemis I rakieta SLS będzie dostarczy statek kosmiczny Orion w okolice Księżyca. Zanim to nastąpi, NASA musi jeszcze dokończyć integrację rakiety i przeprowadzić testy końcowe w budynku montowania pojazdów. Z powodu opóźnień w budowie rakiety, pierwszy lot testowy taże może zostać nieco przesunięty w czasie. Start misji Artemis I może odbyć się między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r.

Celem programu Artemis jest wysłanie astronautów na Księżyc. Agencja NASA zakłada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to historyczny lot na Srebrny Glob odbędzie się w 2024 r.

Więcej o: