Inżynierowie w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy'ego na Florydzie z pomocą dźwigu podnieśli i postawili do pionu pierwszy stopień potężnej rakiety nośnej Space Launch System (SLS), a następnie zintegrowali go z dwoma mniejszymi członami bocznymi. Rakieta została poskładana w budynku montowania pojazdów (Vehicle Assembly Building - VAB).
Agencja NASA udostępniła nagranie i zdjęcia, przedstawiające proces podnoszenia i składania rakiety SLS.
Główny człon rakiety SLS jest napędzany czterema silnikami RS-25, zasilanymi ciekłym wodorem i ciekłym tlenem. Jest wysoki na ok. 64 metrów, a bez paliwa waży ponad 85 tys. kilogramów. To największy element rakiety. Natomiast dwie boczne rakiety pomocnicze są wypełnione paliwem stałym, ich zadaniem będzie szybko wynieść rakietę wraz ze statkiem kosmicznym w przestrzeń kosmiczną.
Agencja NASA pracuje nad rakietą nośną SLS od 2011 r. Będzie to najpotężniejsza rakieta na świecie, zdolna do realizacji dalekodystansowych lotów kosmicznych. W ramach bezzałogowej misji Artemis I rakieta SLS będzie dostarczy statek kosmiczny Orion w okolice Księżyca. Zanim to nastąpi, NASA musi jeszcze dokończyć integrację rakiety i przeprowadzić testy końcowe w budynku montowania pojazdów. Z powodu opóźnień w budowie rakiety, pierwszy lot testowy taże może zostać nieco przesunięty w czasie. Start misji Artemis I może odbyć się między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r.
Celem programu Artemis jest wysłanie astronautów na Księżyc. Agencja NASA zakłada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to historyczny lot na Srebrny Glob odbędzie się w 2024 r.