Najgłębszy basen świata powstanie w Wielkiej Brytanii. Pomoże w szkoleniach astronautów

Pomieści 17 basenów olimpijskich wody i w najgłębszym miejscu pozwoli zejść na aż 50 metrów pod powierzchnię. Od rekordzisty z Mszczonowa będzie o 5 metrów głębszy. Taki basen powstanie w Wielkiej Brytanii i będzie służył m.in. jako centrum szkoleniowe dla astronautów.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Tytuł najgłębszego basenu świata od listopada 2020 roku należy do basenu Deepspot w Mszczonowie (45 metrów). Niedługo jednak może się to zmienić. W Wielkiej Brytanii powstanie bowiem basen o głębokości aż 50 metrów.

Najgłębszy basen świata powstanie w Wielkiej Brytanii

Basen Blue Abyss ma powstać w hrabstwie Kornwalia na południowo-zachodnim krańcu Anglii. Budowa zacznie się już niebawem i potrwa ok. 18 miesięcy, a inwestycja pochłonie bagatela 150 mln funtów (ok. 787 mln zł).

Basen będzie miał wymiary 40 na 50 metrów i zróżnicowaną głębokość. W najgłębszym miejscu (w szybie o średnicy 16 metrów) będzie można zanurzyć się aż 50 metrów pod powierzchnię wody. To o 5 metrów więcej niż w przypadku basenu Deepspot, który jest obecnie najgłębszym tego typu obiektem na świecie. Blue Abyss pomieści jednak ok. 17 basenów olimpijskich wody, czyli o 10 mniej niż Deepspot. Basen będzie też kryty, jednak dach budynku w razie potrzeby będzie można rozsunąć.

 

Obiekt będzie służył przede wszystkim do celów szkoleniowych. Ma pozwolić m.in. na testy np. niedużych statków podwodnych i szkolenia astronautów w kontrolowanym środowisku. Pomoże też w opracowywaniu i sprawdzaniu technologii z kilku innych sektorów, m.in. obronnego. Poza samym basenem powstać ma też oczywiście całe zaplecze szkoleniowe, sale konferencyjne i baza noclegowa.

Firma odpowiedzialna za projekt nie podaje jednak, czy zebrała już odpowiednie fundusze na rozpoczęcie budowy. Na razie trwają negocjacje z lokalnymi władzami w sprawie zakupu gruntu w pobliżu przyszłego portu kosmicznego, który ma powstać w Kornwalii.

Basen ma zostać oddany do użytku w 2023 roku. Na pomysł budowy centrum wpadł John Vickers, były instruktor nurkowania w brytyjskiej armii, a projekt wspiera (jest też członkiem zarządu) Tim Peake, brytyjski astronauta, który przez 186 dni mieszkał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podaje Space.com.

Więcej o: