Tajemniczy milioner jednak nie poleci w kosmos. Jeff Bezos zabierze ze sobą studenta z Holandii

18-letni Oliver Daemen z Holandii poleci 20 lipca w kosmos wraz z Jeffem Bezosem. Nastolatek w kapsule kosmicznej Blue Origin zajmie miejsce tajemniczego milionera, który bilet na swój lot wylicytował za 28 mln dol., czyli prawie 109 mln zł.
Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Na początku czerwca Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata i założyciel firm Amazon oraz Blue Origin ogłosił, że poleci w kosmos. Lot odbędzie się 20 lipca skonstruowanym przez Blue Origin statkiem News Shepard, a miliarderowi w tym locie będzie towarzyszyć jego najlepszy przyjaciel - brat Mark oraz dwie inne osoby.

Niedługo później Jeff Bezos ujawnił, że poza nim i jego bratem w kosmos poleci również 82-letnia Wally Funk. Czwarte miejsce w kapsule miało należeć do szczęśliwca, który wylicytuje bilet w specjalnej aukcji zorganizowanej przez Blue Origin. Tajemnicza osoba - której nazwisko nigdy nie zostało ujawnione - za swój lot zapłaciła 28 mln dol., czyli prawie 109 mln zł.

18-latek poleci z Bezosem. Oliver Daemen będzie najmłodszym człowiekiem w kosmosie

Teraz dowiadujemy się jednak, że nastąpiła dość nieoczekiwana zmiana planów. W misji nie weźmie udziału wspomniany milioner, który miał wycofać się z powodu "wcześniejszych zobowiązań". Jego miejsce zajmie 18-letni Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej, który miał zapłacić za lot.

Daemen kosmosem interesuje się od czwartego roku życia, a lot w kosmos był jego marzeniem. Nastolatek obecnie jest w trakcie wyrabiania licencji pilota, a od września ma zacząć studia na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii.

Oliver DaemenOliver Daemen fot. Daemen Family via AP

Jeśli lot Olivera Daemena dojdzie do skutku, Holender zostanie najmłodszym człowiekiem, który poleciał w przestrzeń kosmiczną. Na razie rekord ten należy do radzieckiego kosmonauty Giermana Titowa, który w 1961 roku, jako 25-latek, wystartował w kosmos w ramach misji Wostok 2.

Blue Origin nie podało niestety, czy (i jeśli tak to kiedy) tajemniczy milioner, który wcześniej wylicytował swój bilet, będzie miał szansę polecieć w kosmos w innym terminie. Nie wiadomo też, w jaki sposób ojcu Olivera Daemena udało się wykupić lot z Jeffem Bezosem oraz ile za niego zapłacił.

Więcej o: