Jeff Bezos w kosmosie. Tak miliarder bawił się na pokładzie statku New Sheprad [WIDEO]

10 minut i 18 sekund - dokładnie tyle trwał lot Jeffa Bezosa i jego współpasażerów w kosmos. Ponad umowną granicą kosmosu czworo prywatnych astronautów spędziło zaledwie cztery minuty. Teraz to, co działo się wewnątrz kapsuły, możemy zobaczyć na nagraniu.
Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

11 lipca na pokładzie samolotu kosmicznego obsługiwanego przez jego własną firmę Virgin Galactic w kosmos poleciał Richard Branson (widoczny na powyższym filmie). 20 lipca podobnego wyczynu dokonał Jeff Bezos. Najbogatszy człowiek świata i założyciel firm Amazon i Blue Origin wraz z trzeba innymi osobami na pokładzie wzniósł się na wysokość ponad 107 km.

Jeff Bezos bawi się w kosmosie

Podczas transmisji na żywo prowadzonej przez Blue Origin mieliśmy okazję jedynie usłyszeć odgłosy członków załogi lecących w przestrzeń kosmiczną na pokładzie kapsuły New Shepard. Teraz opublikowano również wideo pokazujące, jak bawiło się czworo turystów kosmicznych.

 
 

Historyczny wyczyn Blue Origin

Wtorkowy lot Blue Origin był historyczny z dwóch powodów. Na pokładzie New Shepard w kosmos poleciały bowiem (po raz pierwszy całkowicie prywatnie) cztery osoby (Jeff Bezos, Mark Bezos, Wally Funk i Oliver Daemen), które Linię Kármána przekroczyły wyłączenie w celach turystycznych. Wraz z lotem Bransona, wtorkowe wydarzenie było zatem symbolicznym startem (a właściwie powrotem do turystkami kosmicznej).

Blue Origin BezosBlue Origin Bezos Fot. Tony Gutierrez / AP Photo

Przy okazji Blue Origin przyczynił się do dość niezwykłego rekordu. Wally Funk i Oliver Daemen zostali odpowiednio najstarszą i najmłodszą osobą, która kiedykolwiek pojawiła się w przestrzeni kosmicznej. Funk ma 82 lata (poprzedni rekord to 77 lat Johna Glenna), a Daemen 18 (poprzedni rekord to 25 lat Giermana Titowa).

Oliver Daemen przy okazji stał się też pierwszym od 2009 roku (wtedy Rosja zaprzestała lotów turystycznych) kosmicznym turystą, który zapłacił za swój lot i jednocześnie pierwszym w historii klientem komercyjnej firmy oferującej loty w kosmos (pozostali pasażerowie firm Blue Origin i Virgin Galactic lecieli na zaproszenie i nie płacili za swoje loty).

Więcej o: