Trwają prace nad polskim NASA. Polacy chcą wysyłać rakiety w kosmos

Trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym w tym nad możliwością wystrzeliwania rakiet suborbitalnych z terenu Polski - poinformował w Karpaczu prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. W czasie Forum Ekonomicznego profesor Grzegorz Wrochna poinformował, że liczy na to, że program zacznie działać od przyszłego roku.

Aktualnie Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii pracuje nad uruchomieniem kolejnego programu konsultacji społecznych w związku z programem. Wiadomo jednak, że Krajowy Program Kosmiczny będzie się skupiał na czterech obszarach. Mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

- Będzie to budowa zdolności konstruowania i wynoszenia statków kosmicznych. Dwa kolejne obszary dotyczą obserwacji Ziemi. I wreszcie bezpieczeństwo kosmiczne - powiedział prezes PAK.

Rakiety wystrzelone z Polski mają przekraczać granicę kosmosu

Jednym z elementów programu jest umożliwienie wystrzeliwania z terytorium Polski rakiet suborbitalnych. W tym momencie rakiety z Polski mogą wzlatywać na 10 kilometrów, po planowanych zmianach będą mogły przekraczać granicę kosmosu na wysokości 100 kilometrów. W tym momencie nad odpowiednimi zmianami w prawie kwestiami logistyki, a także bezpieczeństwa wspólnie pracuje Polska Agencja Kosmiczna, Instytut Lotnictwa, a także eksperci z Akademii Leona Koźmińskiego.

Satelita w kosmosieMasz pomysł na Polskę w kosmosie? Trwają konsultacje Programu Kosmicznego

"Loty to świetny interes"

- Chodzi o biznes - mówił prezes Agencji. - Takie loty to świetny interes. Rakieta, wracając na ziemię, jest przez kilka minut w stanie nieważkości, co umożliwia przeprowadzenie eksperymentów. Polskie firmy myślą komercyjnie o dostarczaniu takiego czasu za pomocą rakiet - powiedział profesor Grzegorz Wrochna.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w Karpaczu wyraził nadzieję, że rząd przyjmie program do końca roku, a sam Krajowy Program Kosmiczny zacznie działać od przyszłego roku.

Statek kosmiczny Starship na Księżycu - wizualizacjaOto największa rakieta na świecie. Starship stoi w całej okazałości

Więcej o: