Mont Blanc coraz mniejszy. Najwyższy szczyt Europy skurczył się o prawie metr

W ciągu czterech lat "dach Europy" skurczył się o 92 cm. Tak wynika z badań francuskich geodetów z Górnej Sabaudii, odpowiedzialnych za pomiar góry.

O wynikach pomiarów geodeci poinformowali na antenie francuskiej telewizji BFM. Obecnie góra mierzy 4807,8 m. Według poprzedniego pomiaru Mont Blanc opublikowanego w 2017 r. było to 4808,72 m. Najwyższą wysokość zanotowano natomiast w 2007 r. - 4810,9 m. W 2019 r. natomiast "Biała Góra" mierzyła jedynie 4806 m. 

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Mont Blanc "skurczył się" o 92 cm 

Jak wyjaśniali badacze, liczby dotyczące wysokości "dachu Europy"  zmieniają się od czasu do czasu, ponieważ szczyt jest pokryty warstwą "wiecznego śniegu", który działa jak ogromna zaspa i zmienia się w zależności od wysokości wiatrów i opadów.

- A zatem od zarania dziejów wysokość Mont Blanc nieustannie się zmienia - podkreślali naukowcy na antenie francuskiej telewizji BFM.

Jak wyjaśniali badacze, położony w Masywie Mont Blanc najwyższy szczyt Alp jest regularnie mierzony od 2001 r. Celem pomiarów jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Jaki jest cel pomiarów?

Ostatniego pomiaru dokonano podczas wyprawy na szczyt przeprowadzonej między 16 a 18 września 2021 r. przez 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich, którzy przez trzy dni badali Mont Blanc. Według relacji geodetów wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunki pogodowe.

- Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych, a zwłaszcza przekazanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom geodetów - podkreślali uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Więcej o: