Nobel z ekonomii zostanie wręczony dzisiaj. Zwycięzcę poznamy przed południem

Dziś (11 października) około godziny 11.45 ogłoszony zostanie laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie można otrzymać w tej dyscyplinie naukowej. Dotychczas przyznano je 52 razy, wyróżniając łącznie 86 ekonomistów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

W przeciwieństwie do przyznawanych od 1901 roku nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Zobacz wideo Belka o krokach, które powinien wykonać prezes NBP

Nobel z ekonomii w 2020 roku za teorie aukcji

W ubiegłym roku ekonomicznego Nobla otrzymali - Paul Robert Milgrom i Robert Butler Wilson ze Stanów Zjednoczonych. Profesorowie Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii zostali wyróżnieni za badania nad znaną w mikroekonomii teorią aukcji.

Jak czytamy w uzasadnieniu Akademii, nagrodę przyznano za "ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie". Wilson sformułował teorię aukcji dotyczącą przedmiotów o wspólnej wartości - "wartości, która jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich". Chodzi między innymi o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową czy ilości złóż mineralnych w określonym miejscu. Z kolei Milgrom sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, która uwzględnia nie tylko wspólne wartości przedmiotów, ale też osobiste wartości, różniące się zależnie od oferenta.

Polacy bez Nobla z ekonomii, tylko dwie kobiety z nagrodą

Wśród dotychczas nagrodzonych Noblem ekonomistów nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku) za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.

W gronie laureatów są dwie kobiety - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009, oraz nagrodzona w 2019 roku francusko-amerykańska ekonomistka Esther Duflo .

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Więcej o: