Noble z ekonomii. Znamy już tegorocznych zwycięzców

Nobel z ekonomii został przyznany po raz 53. Tegorocznymi zwycięzcami są David Card oraz Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens.

W przeciwieństwie do przyznawanych od 1901 roku nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Zobacz wideo Kondycja gospodarki po pandemii. Belka: Jest nie najgorzej, ale to kosztowało

Nobel z ekonomii przyznany. Trzech zwycięzców

Ekonomiczny Nobel trafił do Davida Carda oraz Joshu'y D. Angrista i Guido W. Imbensa. 

David Card został nagrodzony za jego empiryczny wkład w ekonomikę pracy. 

Angrist oraz Imbens otrzymali nagrodę za zasługi metodologiczne w dziedzinie analizy związków przyczynowych. 

Polacy bez Nobla z ekonomii, tylko dwie kobiety z nagrodą

Wśród dotychczas nagrodzonych Noblem ekonomistów nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku) za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.

W gronie laureatów są dwie kobiety - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009, oraz nagrodzona w 2019 roku francusko-amerykańska ekonomistka Esther Duflo.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Więcej o: