Mazowsze. Naukowcy odkryli niezwykłe ślady dinozaurów. Najlepiej zachowane tropy w Polsce

Doskonale zachowane ślady dinozaurów - tropy oraz kości - odkryli w Borkowicach na Mazowszu naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. To najlepiej zachowane tropy z opisanych dotychczas w Polsce.

Zobacz zdjęcia odkrytych śladów dinozaurów. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

- Do tej pory udało się zabezpieczyć kilkaset tropów należących do co najmniej siedmiu różnych gatunków dinozaurów - powiedział Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego, cytowany w komunikacie. - Największy trop ma 40 centymetrów. To jest drapieżnik. Być może spokrewniony z modelem dilofozaura. Miałby on około 6 metrów długości - dodał.

"Przepięknie zachowane odlewy po odciskach łap"

- Natomiast roślinożerne dinozaury były 3-4-metrowej długości, mówię o tych przodkach dinozaurów pancernych, czy stegozaurów. Towarzyszyły im jeszcze prozauropody, czyli przodkowie tych największych zwierząt stąpających po lądach - mówił Pieńkowski.

Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali dodał, że odciski dorównują jakością najlepszym znanym śladom na świecie. - Są to przepięknie zachowane odlewy po odciskach łap, na których widać bardzo dużo anatomii tych dinozaurów. Ja tutaj mówię o takiej miękkiej anatomii, która w stopie dinozaura była, o których mało wiemy, bo te rzeczy się nie zachowują w stanie kopalnym jako skamieniałości, ale właśnie w odciskach odnajdujemy pewne informacje, które będą dla nas unikalne. Ale oczywiście to są również odciski skóry, ślady po pazurach - powiedział.

Przeczytaj więcej informacji o dinozaurach na stronie głównej Gazeta.pl

Borkowice na Mazowszu światową atrakcją turystyczną? Możliwa rekonstrukcja dinozaurów

Na postawie tak dokładnych odcisków naukowcy są w stanie zrekonstruować dinozaury. Główny geolog kraju Piotr Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówił, że daje to możliwość wypromowania Borkowic na całym świecie jako atrakcję turystyczną. Stanowisko w Borkowicach jest obecnie obszarem badań, które, według geologów, mogą potrwać 10 lat.

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]
Więcej o: