Zorza polarna nad Polską. Była widoczna na Mazurach, Kujawach i Mazowszu

Mieszkańcy Mazur, Kujaw i Mazowsza w nocy z 14 na 15 marca mogli oglądać niecodzienne w Polsce zjawisko - zorzę polarną. Widok ten jest w naszym kraju bardzo rzadki, ale jeśli już uda się go zobaczyć, robi niesamowite wrażenie. Jeśli ktoś przegapił zorzę, prawdopodobnie niebawem będzie miał na to kolejną szansę.

Choć obawiano się, czy pogoda będzie sprzyjać obserwacjom zorzy polarnej, udało się ją zobaczyć mieszkańcom Mazur, Kujaw, a nawet Mazowsza. "Doskonała pogoda dała wyjątkowe warunki do obserwacji, ale niewiadomą był jasny Księżyc oświetlony w ponad w aż 80 proc.! Okazało się, że jego silny blask - wbrew moim obawom - zupełnie nie przeszkodził w uchwyceniu tego przepięknego zjawiska" - czytamy na profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Zorza polarna nad Polską. Internauci dzielą się fotografiami rzadkiego w Polsce zjawiska

Zorza polarna nie występuje w Polsce często, więc jej pojawienie się na niebie ostatniej nocy wzbudziło niemałe zainteresowanie. Jeszcze przed północą mieszkańcy różnych regionów Polski zaczęli wrzucać do sieci zdjęcia zjawiska. W Internecie pojawiły się fotografie zorzy polarnej uchwyconej m.in. z Mazur, Kujaw i Mazowsza.

Pakistan Pakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

"Z głową w gwiazdach informuje na Facebooku, że jeśli ostatniej nocy nie widzieliśmy zorzy, to nic straconego. Pozycja aktywnego regionu sprzyja powstaniu tzw. full halo CME. Jeśli ono nastąpi, to za ok. 3 dni (czwartek?) szykuje się kolejna szansa na silne zorze" - napisał na Facebooku dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.

Zorza polarna - jak powstaje?

Występowanie zorzy polarnej jest ściśle związane z rozbłyskami na Słońcu, w których trakcie uwalniane są ogromne ilości naładowanych cząsteczek (elektronów i protonów), tworzących wiatr słoneczny. Cząstki z dużą prędkością (do 72 mln km/h) docierają do Ziemi, gdzie są przechwytywane przez pole magnetyczne. Gdy dotrą do głębszej warstwy ziemskiej atmosfery, zderzają się z powietrzem, pobudzając jego atomy i cząsteczki. Nadmiar powstałej w ten sposób energii emitowany jest w postaci światła widzialnego i niewidzialnego.

Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA] Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]

Zorze polarne najczęściej zauważyć można w wysokich szerokościach geograficznych, głównie w okolicach bieguna północnego i południowego, ale i w Norwegii, Finlandii, Islandii, Rosji, na Grenlandii czy w Szkocji. Jeśli rozbłyski na Słońcu są bardzo intensywne, możemy zauważyć zorzę polarną również w Polsce.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego zorze mają różne kolory? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kolor zorzy jest uzależniony od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, a azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą na niebiesko i fioletowo.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: