Spadające gwiazdy w maju 2022. Niebo rozświetlą eta Akwarydy. Co to takiego?

Eta Akwarydy rozpoczynają swoją coroczną aktywność pod koniec kwietnia. Przed nami maksimum zjawiska spadających gwiazd, które można obejrzeć w nocy z 5 na 6 maja.

W kwietniu fani zjawisk astronomicznych mieli okazję obserwować związany z kometą Thatchera rój Lirydów. Teraz przyszedł czas na bardziej efektowne zjawisko - eta Akwarydy. Okres, w którym meteory pojawiają się na niebie, trwa od 19 kwietnia od 28 maja. Maksimum ich aktywności przypada na noc z 5 na 6 maja. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Eta Akwarydy 2022. Co to takiego? 

Eta Akwarydy to pozostałość przelotów w okolicy Słońca najsłynniejszej komety, czyli komety Halleya. Jej orbita przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju eta Akwarydów, a w drugim, z roju Orionidów. W maksimum zjawiska można spodziewać się ok. 60 meteorów na godzinę. Rozpędzają się one nawet do 66 km/s. Obiekty pozostawiają po sobie długie smugi, które są widoczne na niebie przez dłuższy czas.

Jak i gdzie oglądać?

Radiant - miejsce, z którego rozbiegają się meteory - znajduje się w granicach gwiazdozbioru Wodnika (Aquarius), czyli w południowo-wschodniej części nieba. Najlepsze warunki do obserwacji zjawiska panują aktualnie na półkuli południowej. Jak podaje portal Astronomia24, obserwacje najlepiej prowadzić po godzinie 03:30 czasu polskiego. W tym celu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Warto jednak zwrócić uwagę na lokalizację. Lepsza widoczność jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: